Bagażnik dachowy do samochodu – jak go wybrać?

Bagażnik to ważny element każdego samochodu, zwłaszcza samochodu rodzinnego. Niestety, może się zdarzyć, że dostępna przestrzeń w bagażniku będzie niewystarczająca. Co wtedy? Dobrą alternatywę stanowi bagażnik dachowy. Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Bagażnik dachowy – rodzaje i funkcje

Bagażnik dachowy do samochodu ma zawsze tę samą funkcję – umożliwić przewożenie dodatkowego bagażu. Jednak różnią się one sposobem montażu, który powinien być dopasowany do modelu samochodu, jaki posiadamy, a konkretnie do rodzaju relingów dachowych. Rozróżniamy relingi poręczowe oraz relingi zintegrowane.

bagażnik dachowy

Relingi poręczowe są typowe dla starszych modeli aut, można je rozpoznać po prześwicie między dachem, a listwą relingu. Z kolei relingi zintegrowane spotkamy w nowszych modelach aut. Charakteryzują się brakiem wspomnianego wcześniej prześwitu, co z kolei przekłada się na mniejszy opór powietrza i w efekcie cichszą jazdę. Zatem gdy wybieramy bagażnik samochodowy mocowany do relingów, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę ich rodzaj. Należy także zmierzyć ich rozstaw i porównać go z zakresem montażowym podanym przez producenta belek poprzecznych. Jeżeli Twój samochód w ogóle nie posiada relingów, pozostaje nam zakupić bagażnik dedykowany temu konkretnemu modelowi samochodu. Mamy wtedy pewność, że będzie on idealnie dopasowany do otworów montażowych.

Z jakiego materiału powinien być wykonany?

Na trwałość i funkcjonalność bagażnika dachowego wpływa też materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku spotkamy bagażniki stalowe oraz aluminiowe. Bagażniki stalowe należą do najtańszych, ale niestety charakteryzują się zwiększoną aerodynamiką, co w praktyce oznacza większe zużycie paliwa i wolniejszą jazdę.

bagażnik dachowy

Bagażniki aluminiowe są droższe, ale gwarantują najniższy opór powietrza dzięki lekkości i eliptycznemu kształtowi. Poza tym wyglądają nowocześnie, dlatego pasują do nowszych modeli samochodów.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *