Bank BPH i Alior Bank po fuzji – co się zmieniło?

2016 rok był rokiem rewolucji dla pracowników i Klientów Banku BPH i Alior. To właśnie wtedy nastąpiła ich fuzja, a co za tym idzie, zmiana w funkcjonowaniu i obsłudze bankowości. Co miało się zmienić? Czy Bank BPH miał całkowicie przestać istnieć?

Bank BPH i jego przyszłość po fuzji z Alior Bankiem

Zgodnie z założeniami, w kwietniu 2016 roku Alior Bank podpisał umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH z grupą GE Capital. Umowa ta nie obejmowała jednak kredytów hipotecznych i funduszy inwestycyjnych. Po uzgodnieniu ustalono, iż przejmowany bank zostanie prawnie podzielony na dwie odrębne części. I tak po podziale Bank BPH miał obsługiwać wyłącznie Klientów indywidualnych w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, natomiast wszystkie inne usługi dla Klientów indywidualnych i biznesowych zostały przeniesione do Alior Banku.

bank bph

Z początkiem listopada 2016 roku proces sprzedaży i podziału Banku BPH zakończył się. W ramach tej fuzji Alior Bank przejął, jeśli chodzi o Klientów indywidualnych: konta osobiste, karty kredytowe, kredyty gotówkowe, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH, produkty inwestycyjne i oszczędnościowe oraz fundusze inwestycyjne w Biurze Maklerskim. W przypadku Klientów SME oraz korporacyjnych, Alior Bank przejął: rachunki firmowe, produkty kredytowe, depozytowe, skarbowe, inwestycyjne, oszczędnościowe, transakcyjne i finansowania handlu, a także faktoring. Niemniej jednak Klienci Banku BPH, którzy zaciągnęli w nim kredyty hipoteczne, mieli nadal być obsługiwani przez ten bank, bez żadnych zmian.

Zmiany w zakresie płatności – nowy kod SWIFT

Ważną zmianą, która weszła w życie wraz z fuzją obu banków, był nowy kod SWIFT. O co konkretnie chodziło? Modyfikacji uległ kod SWIFT, czyli kod do rozliczania transakcji zagranicznych i krajowych w walutach obcych. Dawnych Klientów Banku BPH obowiązuje teraz kod SWIFT z Alior Banku. Zastosowanie starego kodu może skutkować opóźnieniem transakcji, dlatego Klienci musieli szybko przestawić się na wdrożone zmiany, jeżeli zależało im na szybkim i bezproblemowym przelewie zagranicznym lub w innej walucie.

bank bph

Co jeszcze się zmieniło po fuzji Alior Banku i BPH? Jakie problemy z logowaniem do banku wystąpiły? Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *