Broda i wąsy – jak o nie dbać, by były atrakcyjne?

Broda i wąsy to elementy, które w ostatnich latach stały się wyznacznikiem męskiego stylu „na drwala”. Zadbany i odpowiednio przystrzyżony zarost na twarzy rzeczywiście dodaje mężczyźnie atrakcyjności, męskości i siły. Niemniej uzyskanie takiego efektu wymaga sporo pracy i pielęgnacji. Choć to może się z kolei wydawać mało męskie, nie da się posiadać zadbanej brody i wąsów bez regularnego strzyżenia i odpowiedniej pielęgnacji. W ostatnim czasie popularne stały się nawet salony zajmujące się wyłącznie strzyżeniem i modelowaniem męskiej brody oraz wąsów. Wszystko to pokazuje, że aby zarost wyglądał atrakcyjnie i dodawał uroku, a nie wrażenia zaniedbania, trzeba umieć się nim odpowiednio zająć. Jak to zrobić?

Broda i wąsy – kilka kroków do idealnego zarostu

Kiedy mężczyzna podejmuje decyzję o zapuszczeniu brody i wąsów, musi liczyć się z tym, iż jest to dość długi etap i wymaga cierpliwości. Ale nie tylko. By uzyskać zadowalające efekty, warto w czasie wzrostu włosów odpowiednio zadbać o siebie. Od czego więc zacząć? Oto kilka pomocnych wskazówek:

Dbaj o swój organizm

Aby broda była gęsta i lśniąca, nie wystarczy dbać o nią, gdy już urośnie. Warto zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Dlatego tak ważne jest, aby się wysypiać, zdrowo odżywiać, regularnie zażywać ruchu i unikać używek, takich jak papierosy, alkohol czy kawa. Szczególne znaczenie ma tu odżywianie. Dlaczego? Bowiem broda i wąsy potrzebują odpowiednich składników odżywczych, by szybko rosnąć. Białko obecne w diecie w 80% stanowi budulec dla włosia brody i wąsów, od jego obecności w codziennym żywieniu zależy więc ich struktura. Jeśli pomimo upływu czasu widzimy mizerne efekty w jej zapuszczaniu, problem może być w niewłaściwym żywieniu.

Regularnie myj i czesz brodę

Gdy już uda nam się zapuścić wymarzony zarost na twarzy, musimy regularnie dbać o jego wygląd. Podstawa to oczywiście mycie – podobnie jak myjemy włosy na głowie, należy też dbać o czystość zarostu na twarzy. Nie chodzi zresztą wyłącznie o względy estetyczne – na włosach brody zbierają się drobinki kurzu, brudu, potu i spalin, które nieusunięte odpowiednio szybko mogą powodować poważne podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. A czym myć brodę i wąsy? Istnieją specjalne szampony do brody, który w przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów, ma znacznie lżejszą konsystencję, dokładnie oczyszcza brodę i wąsy oraz znacznie ułatwia ich rozczesywanie i układanie.

broda i wąsy

A właściwe czesanie brody to kluczowy element dbania o jej właściwy wygląd. Tutaj podobnie, nie chodzi jednak tylko o wygląd, lecz o działanie prozdrowotne tego zabiegu. Do czesania brody warto wyposażyć się w specjalną szczotkę z naturalnego włosia dzika, która usunie martwy naskórek gromadzący się pod brodą oraz przyspieszy produkcję sebum, potrzebnego do układania brody i wąsów. Jeżeli nasz zarost nie do końca spełnia nasze oczekiwania, mimo wielu starań, można spróbować zastosować odżywkę do brody i wąsów. Zawarte w niej witaminy i naturalne ekstrakty wzmocnią strukturę włosa i sprawią, że będzie on bardziej podatny na kolejne zabiegi pielęgnacyjno-fryzjerskie.

Nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu

Każdy wytrawny posiadacz zarostu wie, jak bardzo ważne jest nawilżenie tych okolic. Warto o to zadbać jeszcze na etapie wzrostu. Nawilżenie olejkiem do brody zredukuje uczucie swędzenia podczas zapuszczania brody. Poza tym włosy brody i wąsów staną się bardziej miękkie, niekłujące, będą też pięknie pachnieć i łatwiej układać.

broda i wąsy

Modeluj brodę i wąsy

Broda i wąsy nie mogą żyć własnym życiem. Potrzebują fryzjera – tak, fryzjera! Barber to osoba, która zajmuje się modelowaniem, przycinaniem i strzyżeniem zarostu w taki sposób, by zawsze wyglądał on modnie, estetycznie i świeżo. Ale modelować brodę i wąsy można też samodzielnie. Przyda nam się do tego celu balsam do brody, który działa na podobnej zasadzie, jak pianka do włosów. Dzięki niemu możemy nadać brodzie pożądany kształt, bez obawy, iż po paru godzinach niesforne kosmyki wrócą do swojego pierwotnego stanu. Z kolei do wąsów wybierzmy wosk, który skutecznie je ujarzmi, tak aby nie przeszkadzały w mówieniu czy jedzeniu. Oprócz tego przydadzą nam się różnego rodzaju szczotki i grzebienie, a nawet suszarka. Dzięki nim nadamy brodzie i wąsom trwały kształt.

Regularnie przycinaj brodę i wąsy

Nawet jeśli zamierzamy lub już jesteśmy posiadaczami sporego zarostu, w przypadku brody i wąsów nawet milimetr za dużo ma spore znaczenie. Warto więc mieć zwyczaj regularnego odwiedzania barbera, który przytnie brodę i wąsy w dokładnie taki sposób, jaki sobie życzymy. Dla odważnych dobrym pomysłem jest nauka samodzielnego przycinania zarostu. Warto w tym celu wyposażyć się w zestaw nożyczek i trymera do obcinania brody i wąsów. Daje to sporo satysfakcji, wymaga jednak cierpliwości i precyzji.

broda i wąsy

Broda i wąsy to atrybut prawdziwego mężczyzny. Aby tak jednak było, muszą być bardzo zadbane i dobrze przystrzyżone. Powyższe porady z pewnością pomogą prawidłowo dbać o brodę i wąsy każdemu początkującemu.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *