Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?

Pralka to sprzęt, który w domu kilkuosobowej rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi, jest używany niemalże ciągle. Wysoka eksploatacja prędzej czy później może doprowadzić do szwankowania sprzętu. Jednym z problemów pojawiających się przy długotrwałym używaniu tego urządzenia może być brzydki zapach z pralki. Skąd on się bierze? Jak go usunąć? I co najważniejsze, jak zapobiec jego ponownemu powstaniu?

Brzydki zapach z pralki – co go powoduje?

Mogłoby się wydawać, iż wnętrze pralki to jedno z najczystszych miejsc w tym urządzeniu – w końcu to właśnie w bębnie dochodzi do prania ubrań, tam trafia środek piorący, zatem nie ma powodu, by osadzał się w nim brud. A jednak. Brzydki zapach z pralki najczęściej jest wynikiem gromadzenia się resztek brudu i detergentu, które po czasie zaczynają nieładnie pachnieć. W pralce, zwłaszcza tuż po praniu, jest wilgotno, zatem są to idealne warunki do rozwoju pleśni, a co za tym idzie, nieprzyjemnej woni. Dlatego należy pamiętać, by po praniu zostawić pralkę otwartą, tak, aby mogła w środku dobrze wyschnąć. Nie bez znaczenia jest też stan filtra. Jeżeli nie był czyszczony od dawna, najprawdopodobniej zebrany w nim brud i kurz jest przyczyną brzydkiego zapachu.

Jak poradzić sobie z brzydką wonią z pralki?

Oczywiście najprostszą metodą na brzydki zapach z pralki jest jej dokładne umycie, wyczyszczenie i dokładne wysuszenie filtra oraz przewietrzenie jej wnętrza. W tym zadaniu bardzo pomogą nam środki czyszczące i odkamieniające dedykowane pralkom, dostępne na rynku.

brzydki zapach z pralki

Aby dokładnie wyczyścić wnętrze pralki, należy wlać odpowiednią ilość detergentu do pustego bębna, a następnie ustawić program piorący na najwyższą temperaturę, czyli 90 stopni. Należy pamiętać także o wyszorowaniu gumy wokół bębna, nie tylko z wierzchu, ale także od wewnątrz, gdyż tam też gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które mogą z czasem zacząć brzydko pachnieć.

Jak zapobiegać powstawaniu brzydkiego zapachu z pralki?

Antidotum na brzydki zapach z pralki jest bardzo proste – wystarczy regularnie dbać o jej czystość oraz wietrzyć jej wnętrze po każdym praniu. Nowoczesne pralki posiadają już specjalny program autoczyszczący, który znacznie ułatwia dbanie o czystość pralki. Warto z niego korzystać od czasu do czasu.

brzydki zapach z pralki

Unikajmy też pozostawiania w pralce na dłuższy czas wilgotnego prania – zarówno ono, jak i samo wnętrze pralki przejdzie nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Regularnie też odkamieniajmy pralkę dedykowanymi do tego środkami.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *