Nowy dodatek do emerytury – co powinieneś wiedzieć?

Wysokość emerytur to z roku na rok coraz gorętszy temat. Wiele osób, które stoją tuż przed przejściem na emeryturę zastanawia się, ile właściwie będzie ona wynosić i jaki dodatek do emerytury będzie im przysługiwać. My już wiemy, że w przyszłym roku ma wejść w życie projekt Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), który znacząco wpłynie na wymienione wcześniej kwestie.

Dodatek do emerytury z PPK – o co chodzi?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy projekt, który w życie wejdzie wraz z nadejściem 2019 roku. Czym właściwie jest? To dobrowolny dla pracownika sposób na gromadzenie kapitału emerytalnego, ale nie tylko z wkładu własnego, lecz także ze strony pracodawcy i państwa. Zasadniczym celem tego rozwiązania jest zapewnienie wszystkim osobom zatrudnionym w Polsce zabezpieczenia emerytalnego. Co ważne, ten dodatek do emerytury ma objąć jakieś 11 mln pracowników, będzie więc powszechne i dostępne dla każdego. Dla pracowników skorzystanie z PPK jest dobrowolne, ale wprowadzenie go przez przedsiębiorców jest obowiązkowe.dodatek do emerytury Terminy wprowadzenia PPK zalezą od ilości zatrudnionych osób w firmie. Tam gdzie jest ich 250 i więcej osób, PPK zostanie wprowadzony w styczniu 2019 roku. Tam gdzie pracuje 50 i więcej osób, projekt wejdzie w życie w lipcu 2019 roku. W firmach zatrudniających 20 i więcej osób ten termin to styczeń 2020, a tam, gdzie zatrudnionych jest 20 i mniej osób – w lipcu 2020 roku.

Na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

Pracownicze Plany Kapitałowe bardzo dokładnie określają, jaki dodatek do emerytury zapewni pracodawca, a jaki sam pracownik oraz budżet państwa.dodatek do emerytury Jeśli chodzi o składki od pracodawcy, składka podstawowa wynosi 1,5%, a dodatkowa do 2,5%. Składki pracowników to 2% dla składki podstawowej i do 2% dla dodatkowej. Dopłaty z budżetu państwa to 250 zł jako składka jednorazowa, powitalna i 240 zł jako składka roczna. Oprócz tego pracodawca będzie zwolniony z płacenia składek ZUS od wpłat na PPK swoich pracowników. Więcej na temat tego pomysłu przeczytacie TUTAJ.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *