Drewniana podłoga w salonie – jak o nią dbać?

Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który pomimo upływu czasu wciąż jest modny i elegancki. Drewniana podłoga pięknie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej klasycznymi dodatkami. Aby jednak prezentowała się dobrze mimo upływu lat, koniecznie trzeba o nią dbać we właściwy sposób. Jaki?

Drewniana podłoga – jakiej wymaga pielęgnacji?

Drewno należy do surowców wytrzymałych, dlatego świetnie nadaje się jako materiał na podłogę do salony lub innego pomieszczenia w domu. Niemniej z biegiem czasu może zacząć być widoczne zużycie podłogi w postaci przetarć czy utraty blasku. Aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić i konserwować drewnianą podłogę.drewniana podłoga Jeśli chodzi o jej czyszczenie, wybór detergentów będzie zależał od sposoby wykończenia parkietu. Musimy wiedzieć, czy jest on lakierowany, olejowany lub woskowany i do tego dopasować środek czyszczący. Każdy z rodzajów zakonserwowania wymaga innego sposobu czyszczenia, a także regularnego odświeżania.

Jak zadbać o parkiet lakierowany?

Drewniana podłoga w mieszkaniach na ogół przyjmuje formę lakierowanego parkietu. Wspomniany lakier to cienka, ochronna warstwa, która chroni drewno przed ścieraniem, wpływem detergentów oraz wilgoci. Wszystko po to, by podłoga wciąż wyglądała jak nowa. Niemniej jednak warstwa lakieru też może po czasie ulec zatarciu, dlatego naszym zadaniem jest zadbać o to, by się tak nie stało. drewniana podłogaZaczynamy od usunięcia drobinek kurzu, brudu czy piasku, które są największym wrogiem lakieru i powodują jego ścieranie. Do zamiatania używamy miękkiej szczotki, mopa ze specjalnym padem lub odkurzacza z odpowiednią nasadką. Kiedy przystępujemy do mycia, warto pamiętać, że drewniana podłoga źle znosi nadmiar wody. Dlatego używajmy wilgotnej, a nie mokrej ściereczki, zaś po umyciu wytrzyjmy podłogę do sucha. Specjalne detergenty do drewnianych podłóg lakierowanych nadadzą jej piękny połysk, usuną mikrorysy oraz odświeżą wygląd podłogi bez potrzeby polerowania.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *