Dywan shaggy – jak o niego dbać?

Modne dodatki do naszych mieszkań nadają wnętrzom duszy i oryginalnego wyglądu. Bardzo często jeden, dobrze dobrany dodatek dominuje w aranżacji i przykuwa uwagę każdego gościa. Dobrym tego przykładem może być dywan shaggy – prawdziwy hit tego sezonu, jeśli chodzi o aranżację salonów. Dywany te charakteryzują się wysokim i puszystym runem, dzięki czemu prezentują się bardzo efektownie, a jednocześnie nadają pomieszczeniu ciepła i przytulności. Aby jednak dywan shaggy prezentował się doskonale pomimo upływu czasu i zużycia, należy o niego właściwie dbać. Kluczem jest prawidłowa i regularna pielęgnacja. W jaki sposób dbamy o dywany shaggy, a czego przy tym unikamy?

Dywan shaggy – co warto o nim wiedzieć?

Dywany shaggy stały się bardzo modne z dwóch powodów. Po pierwsze, pięknie się prezentują na podłodze, a po drugie są niezwykle przyjemne w dotyku. Taki dywan to świetne uzupełnienie aranżacji salonu, sypialni, a także pokoju dziecięcego. Cechą charakterystyczną shaggy jest to, iż mają bardzo gęste i wysokie runo, nawet do 5 cm. Materiał, z jakiego się wykonuje tego rodzaju dywany to najczęściej uszlachetniona przędza polipropylenowa, stanowiąca doskonałą imitację wełny. Włókna dywanu mogą być bardzo trwałe, jeśli tylko właściwie o nie zadbamy. Oczywiste jest to, że po czasie dywan może stać się mniej puszysty, gdyż pod wpływem deptania runo nieco opadnie. Zgniecione włókna nie będą więc już tak miłe w dotyku. Samo odkurzanie, choć niezwykle istotne, nie jest wystarczającym zabiegiem, by zadbać o dywan shaggy. Bardzo ważne jest też profesjonalne i dogłębne pranie. Dlaczego? Główną przyczyną jest fakt, iż dywany shaggy przez swoje wysokie runo stanowią idealne miejsce to rozwoju bakterii i roztoczy. Poza tym samo odkurzanie nie jest w stanie usunąć warstwy brudu i kurzu, który osiada się głęboko w runie. Jego nagromadzenie sprzyja rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów i alergenów, a ponadto sprawia, że dywan traci swoją intensywną barwę – staje się zszarzały i wyraźnie brudny. To szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdy wśród naszych domowników są dzieci lub alergicy.

Pranie dywanów shaggy – czego NIE robić?

Wielu z nas może wydawać się, że pranie dywanu to czynność, którą swobodnie można wykonać w warunkach domowych. Jednak w przypadku dywanów shaggy nie jest to za dobre rozwiązanie. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy, dywany te cechuje grube i gęste runo. Można więc się spodziewać, że chłonie ono duże ilości wody, a co za tym idzie, bardzo długo schnie. Gdy dywan shaggy pozostaje wilgotny dłuższy czas, może powstać w nim grzyb. Niestety, piorąc ręcznie, na przykład w wannie, zwykle najpierw namaczamy, a później pierzemy z użyciem detergentów. Taki proces, zwłaszcza ze źle dobranym środkiem do prania, może okazać się „zabójczy” dla naszego dywanu.

dywan shaggy

Istnieje jeszcze jednak rzecz, która przemawia za tym, by nie prać dywanu shaggy ręcznie. Otóż zwykle nie do końca mamy świadomość, z jakiego materiału powstał dywan, a co za tym idzie, jakie są zalecenia dotyczące środka piorącego czy temperatury wody. Robienie tego w ciemno może spowodować trwałe uszkodzenie dywanu i konieczność zakupienia nowego.

Profesjonalne pranie dywanów – dlaczego warto?

Posiadając dywan shaggy, warto znaleźć osobę lub firmę, która zajmuje się profesjonalnym praniem i czyszczeniem dywanów i wykładzin dywanowych. Jednorazowa usługa może wynieść od 50 do 100 złotych, w zależności od wielkości dywanu oraz stopnia zabrudzenia. Być może jest to niemały koszt, bez wątpienia jednak lepiej tyle zapłacić za pewność, że nasz dywan nie zostanie uszkodzony, a co więcej, po praniu będzie wyglądać jak nowy. Efekty mogą być naprawdę imponujące.

dywan shaggy

Firmy zajmujące się profesjonalnym praniem dywanów dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, sprzętem piorącym, ale przede wszystkim cenną wiedzą, która pozwala im dobrać właściwy preparat do materiału i rodzaju plam. Ponadto tego rodzaju pranie nie powoduje całkowitego zmoczenia dywanu i zalegania wody, gdyż na koniec zostaje ona bardzo dokładnie odessana, wraz z rozpuszczonym brudem. W efekcie dywan może być zaledwie wilgotny i w ciągu paru godzin całkowicie wyschnie. Istnieją różne metody prania dywanów, bardziej dogłębne i powierzchowne, na mokro bądź na sucho. Z uwagi na wysokie runo dywanów shaggy, lepiej raz lub dwa razy do roku zdecydować się na pranie ekstrakcyjne, czyli na mokro, w trakcie którego środek piorący dociera do najgłębszych zakamarków, a sprzęt pozwala dokładnie odessać brud i wodę z tych miejsc. Dodatkowo na koniec wykonuje się zabieg pielęgnacyjny polegający na rozczesaniu i podniesieniu runa, dzięki czemu dywan prezentuje się tak, jak w dniu zakupu, a może nawet lepiej.

Jak dbać o dywan shaggy?

Podsumowując, można by wyłuszczyć kilka podstawowych zasad, jak dbać o dywan shaggy. Oto one:

1. Częste odkurzanie i trzepanie dywanu.
2. Szybkie usuwanie powstałych zabrudzeń, aby nie wbiły się w głębsze partie dywanu.
3. Korzystanie z usług profesjonalnych firm piorących dywany przynajmniej raz lub dwa razy do roku.

dywan shaggy

Mając to na uwadze, bez wątpienia będziemy właściwie pielęgnować swój puchaty dywan, który mimo upływu lat nie straci na atrakcyjności i miękkości.

Dodaj komentarz