Faktura elektroniczna – czym przewyższa fakturę papierową?

Prowadzenie biznesu, nawet niewielkiego wiąże się z codziennym produkowaniem dokumentów, które wymagają przechowywania. Jednym z podstawowych dokumentów, zwłaszcza w działalności handlowo-usługowej jest faktura. Coraz więcej firm ze względów praktycznych postanawia korzystać z e-faktury, czyli dokumentu w wersji elektronicznej. Jakie zalety posiada faktura elektroniczna?

Faktura elektroniczna – ekologiczna

W czasach, gdy tak wiele mówi się o tym, by żyć bardziej ekologicznie, wszelkie dokumenty zachowane w wersji elektronicznej stanowią przyjazny gest dla środowiska. Dlaczego można tak powiedzieć? Otóż drukowanie dużej ilości dokumentów generuje potrzebę zużycia większej ilości papieru. A to naturalnie wpływa na wycinkę drzew, które są wykorzystywane do jego produkcji.

faktura elektroniczna

faktura elektroniczna

Gdy decydujemy się korzystać z elektronicznej faktury i innych dokumentów, i przechowujemy je w pamięci komputera lub tak zwanej „chmurze” internetowej, przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia papieru. A to z kolei jest przyjazne dla naszego środowiska. Ale to nie jedyna zaleta e-faktur.

Faktura elektroniczna – funkcjonalna

O ile w małych firmach uporządkowanie dokumentacji może nie stanowić wielkiego problemu, o tyle w dużych korporacjach bywa to często niemożliwe. Tymczasem przepisy prawne wymagają, by każda firma miała komplet niektórych dokumentów przynajmniej z kilku ostatnich lat. W praktyce może to oznaczać setki, jeśli nie tysiące wydrukowanych kartek przechowywanych w segregatorach, które zajmują niejedną szafę w biurze. O ile segregatory są dobrze opisane, a dokumenty ułożone chronologicznie, znalezienie tego konkretnego nie będzie aż tak trudne. Ale wystarczy, że wkradnie się jakiś błąd, braknie chociaż jednego dokumentu, by w papierach zapanował bałagan.

faktura elektronicznafaktura elektroniczna

faktura elektroniczna

Korzystanie z e-faktur zupełnie eliminuje ten problem. Możliwość przechowywania ich na dysku pozwala zachować porządek, ponadto można w ten sposób przechowywać o wiele większą ilość dokumentów. Gdy szukamy jednej konkretnej faktury, wystarczy w wyszukiwarce wpisać jej nazwę, by ją odnaleźć. Zaletą jest także możliwość natychmiastowego przesłania faktury elektronicznej drogą mailową. W przeciwieństwie do zwykłej poczty, tak wysłana faktura dotrze do odbiorcy w ułamek sekundy, a jej wysłanie nic nas nie kosztuje. To usprawnia współpracę oraz rozliczanie za poszczególne usługi.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *