Ford C-Max – prawdziwy przyjaciel rodziny

Dla wielu z nas rodzina to najważniejsza rzecz na świecie. Posiadanie bliskich osób, na których można polegać i spędzać wspólnie miło czas to dla niejednego synonim udanego i satysfakcjonującego życia. Z tego względu wyjazdy rodzinne za miasto czy na urlop to jeden z częstszych sposobów na spędzanie razem wolnego czasu, zwłaszcza w okresie letnim. Aby takie wyjazdy zawsze były udane, warto zadbać o bezpieczny, rodzinny samochód, który pozwoli bez przeszkód dotrzeć na miejsce i wrócić, a w trasie zapewni wygodę i bezpieczeństwo. Właśnie taki jest Ford C-Max, minivan stworzony z myślą o rodzinach i ich potrzebach.

Ford C-Max – trochę historii

Rodzina Forda powiększyła się o model C-Max w roku 2003. To właśnie wtedy koncern Ford Motor Company zaczął produkować ten model. W latach 2003 – 2006 samochód nosił nazwę Focus C-Max, po tym czasie zmieniono jego nazwę na Ford C-Max. Model doczekał się także swojej wersji 7-osobowej, znanej pod nazwą Grand C-Max. Do dziś samochód doczekał się dwóch generacji.

Ford C-Max I

Ford Focus C-Max, czyli pierwsza forma tego pojazdu, to kompaktowy minivan, będące jednocześnie pierwszym tego rodzaju modelem marki Ford. W 2006 roku zaprezentowano zmodyfikowaną wersję pierwszego modelu i przy okazji zmieniono jego nazwę. Facelifting nadwozia obejmował zmianę wyglądu przodu samochodu oraz wprowadzenie technologii LED w tylnym oświetleniu. Jego celem było upodobnienie tego modelu, do wersji miejskiej S-Max, tak, aby oba modele się uzupełniały, zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu. Odnowiony Ford C-Max pojawił się w regularnej sprzedaży w 2007 roku.

ford c-max

Ford C-Max II, czyli Grand C-Max

Druga generacja, czyli Ford C-Max II został zaprezentowany w 2009 roku. To właśnie wspomniany wcześniej Grand C-Max. W 2014 roku Ford wypuścił na rynek odświeżone wersje obu modeli – C-Max oraz Grand C-Max. Co nowego się w nich pojawiło? Między innymi charakterystyczny dla Forda nowy kształt osłony chłodnicy, we wnętrzu zmieniono kształt konsoli środkowej – na jej szczycie umieszczono 8-calowy ekran dotykowy, ponadto przemodelowano tylną klapę, zmodyfikowano paletę jednostek napędowych, a także reflektory zintegrowano z LED-owymi światłami do jazdy w dzień. Oba modele posiadały też różne wersje wyposażenia: Ambiente, Trend, Edition – edycja limitowana oraz Titanium.

Ford C-Max – praktyczny, ale i stylowy

Chociaż marka Ford ogłosiła, iż w 2019 roku zakończy się produkcja Forda C-Max bez jego następcy, obie jego wersje wciąż z powodzeniem funkcjonują na rynku, i zapewne będzie tak jeszcze przez szereg lat. Dlaczego? Otóż model ten ze względu na swoje wymiary, a także liczne, nowoczesne systemy wspomagania i bezpieczeństwa stanowi idealny pojazd dla kilkuosobowej rodziny. Oczywiście minivany nie należą do grupy sportowych, dynamicznych i smukłych pojazdów, niemniej jednak idealnie trafiają w potrzeby rodzin w podróży, a ich wygląd staje się sprawą podrzędną. Zresztą w przypadku Forda, producentom udało się uzyskać połączenie funkcjonalności i komfortu z opływowym kształtem i naprawdę ładną linią nadwozia. Patrząc na niego z przodu, można powiedzieć, iż ma swój charakter, a nowoczesne LED-owe oświetlenie nadaje mu swego rodzaju „pazura”. Zatem producentom Forda udało się połączyć praktyczne cechy minivanów z pięknem i charakterów pojazdów bardziej sportowych.

Komfort kierowcy w czasie jazdy to podstawa

Ford C-Max to samochód, który zapewnia zaskakującą ilość wolnego miejsca we wnętrzu, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsce kierowcy. To zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza w wielogodzinnej trasie. Poza tym C-Max może pochwalić się bardzo dobrą widocznością na drodze, nawet w niesprzyjających warunkach. To zasługa sporej powierzchni przeszklonej, a szczególna przednia, widocznie pochylona szyba oraz dodatkowe, niewielkie „dziurki” na bocznych słupkach, i oczywiście fantastycznego oświetlenia LED. W modelu tym zadbano, by kierowca w czasie jazdy nie musiał zbytnio się rozpraszać przy szukaniu poszczególnych przycisków na panelu sterowania. Pojazd został bowiem wyposażony w głosowy system audio, a także ekran znajdujący się pomiędzy zegarami, i obsługiwany z kierownicy.

ford c-max

Wszystkie najpotrzebniejsze przyciski od najczęściej używanych ustawień znajdują się po prawej stronie, dzięki czemu kierowca może posługiwać się nimi intuicyjnie, praktycznie bez odrywania wzroku od jezdni. To bardzo ważne, gdy w dalekiej trasie dzieci proszą o włączenie lub wyłączenie klimatyzacji, włączenie radia, zmianę piosenki, włączenie ogrzewania foteli i jeszcze rzeczy, które mogłyby rozproszyć kierowcę i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Wygoda i bezpieczeństwo w podróży

Ford C-Max posiada pięć miejsc siedzących, z czego drugi rząd siedzeń ma trzy niezależne miejsca, które w razie potrzeby można składać i rozkładać. Złożenie siedzeń daje nam więcej przestrzeni w bagażniku. W efekcie standardowa pojemność bagażnika, która wynosi 460 litrów, wzrasta do aż 1620 litrów, co jest bardzo dobrym wynikiem.

ford c-max

Ponadto najnowsza generacja tego modelu została wyposażona w inteligentne technologie, na przykład elektryczne i bezdotykowe otwieranie i zamykanie bagażnika, albo innowacyjny system Ford SYNC 3. To system, którym można sterować głosowo w języku polskim, a ponadto został wyposażony w funkcje AppLink, Apple CarPlay oraz Android Auto. Umożliwiają one wyświetlanie informacji z telefonu na ekranie dotykowym panelu sterowania. Nie można nie wspomnieć także o nowatorskim systemie zapobiegającym kolizjom na drodze przy małych prędkościach (ACS). Dzięki niemu, jeżeli samochód wykryje, iż pojazd przed nim się zatrzymał, automatycznie uruchomi hamulce. To bardzo przydatna funkcja w korku ulicznym, gdzie nie trudno o stłuczkę. Ford C-Max to rzeczywiście samochód godny uwagi, jeśli chodzi o rodzinne, kompaktowe minivany.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *