Idealna praca dla nastolatka

Coraz popularniejsze staje się, że młodzi, jeszcze niepełnoletni ludzie szukają dorywczej pracy, by zarobić na swoje drobne wydatki. Jaka praca dla nastolatka będzie najodpowiedniejsza? I na co uważać przy szukaniu takiej pracy dodatkowej dla osoby nieletniej?

Praca dla nastolatka na polskim rynku

Trzeba przyznać, że młodym osobom nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie. Głównie z tego powodu, że w całej Polsce nadal jest dość duże bezrobocie, zatem nawet na rynku zajęć dorywczych panuje spora konkurencja, gdyż wiele dorosłych, a nawet starszych osób szuka takiej pracy, by dorobić do pensji czy emerytury. Poza tym większość firm woli zatrudniać osoby, które ukończyły już 18 lat, najlepiej uczniów i studentów, gdyż nie ma aż tylu problemów w kwestii prawnej. Niemniej jednak zdeterminowany nastolatek poszukujący zajęcia na wakacje czy na po południa ma pewien wachlarz możliwości. Przyjrzyjmy się im.

Rodzaje zajęć dostępnych dla młodych osób

Jednym z najpopularniejszych zajęć dostępnych dla nastolatków jest roznoszenie ulotek. W ciągu godziny można w ten sposób zarobić około 5-7 zł. To praca dość monotonna, niemniej jej dużą zaletą jest to, że często jest weekendowa, generalnie można do siebie dopasować czas pracy.

praca dla nastolatka

Jednym z popularnych zajęć dla nastolatków na wakacje jest roznoszenie ulotek.

Innym zajęciem, bardziej sezonowym, ale równie popularnym, jest zbiór owoców, na przykład truskawek, wiśni czy malin. To praca na akord, co oznacza, że wysokość zarobków jest uzależniona od wysokości zbiorów. W Polsce można w ten sposób zarobić około 200-300 zł tygodniowo. Taka praca dla nastolatka to dobry pomysł tylko w wypadku osób silnych i wytrzymałych. Z kolei w miejscowościach turystycznych wielu młodych szuka pracy w punktach gastronomicznych, na przykład przy sprzedaży lodów, orzeszków, popcornu czy napojów. Praca trwa około 6-8 godzin, a zarobki są zależne od ilości sprzedanego towaru. Z tego względu można zarobić tylko kilka złotych dziennie lub nawet kilkadziesiąt.

praca dla nastolatka

W miejscowościach turystycznych nastolatkowie mogą znaleźć pracę w punktach gastronomicznych, na przykład sprzedając napoje czy lody na plaży.

Młodzież w wieku 16-18 lat może też pracować na kuchni w ośrodkach wypoczynkowych, na obozach oraz na koloniach. Taka praca daje nam dość spory zarobek w wysokości 1000-1500 zł na miesiąc, co dla nastolatka stanowi już naprawdę pokaźną sumkę. Wśród nastolatek popularna jest też praca w charakterze hostessy – zwykle jest ona przyjemna, choć często wiąże się z wielogodzinnym staniem. Niemniej dla młodej, zdrowej osoby to żadna przeszkoda. Jak więc widać, praca dla nastolatka w naszym kraju jest dostępna i może pomóc młodym ludziom się usamodzielnić oraz nauczyć dysponować pieniędzmi.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *