Instalacja gazowa w samochodzie – zalety

Witajcie Moi Drodzy!

Dziś troszkę o motoryzacji. Instalacja gazowa w samochodzie, czyli LPG, to rozwiązanie bardzo popularne w ostatnim czasie. Ma ono wielu zwolenników, ale i przeciwników. Zatem czy jest to sensowne i bezpieczne rozwiązanie? Postaram się Wam odpowiedzieć w tym artykule na to pytanie.

lpg

Instalacja gazowa w samochodzie.

Czym jest instalacja gazowa?

LPG to gaz propan-butan, ten sam, który spotkamy w piecykach grzejnych, w butlach do popularnych „junkersów”, jak i zwykłych kuchenkach. Jest również świetnym paliwem dla silników dwu i czterosuwowych oraz silników Diesel‘a . Jak widać, to bardzo wszechstronne źródło energii. Po zamontowaniu instalacji zyskujemy dzięki niemu około 50% oszczędności na paliwie.

lpg

Korzystanie z instalacji gazowej pozwala zaoszczędzić nawet do 50% na paliwie.

Lecz czy jest to bezpieczne? Pierwsze instalacje były bardzo toporne, oparte na gaźnikach, bez możliwości regulacji składu mieszanki. Późniejsze modele uległy poprawie, ponieważ zasilały wielopunktowo, a ostatnia generacja oferuje wtrysk bezpośredni w fazie ciekłej paliwa. To prawda, że LPG ma inną liczbę oktanową i jest „suche”, przez co w starszych typach instalacji dochodziło nawet to pęknięć cylindrów. Niemniej nowe instalacje oferują o wiele bogatsze zarządzanie procesem zasilania silnika, mają bowiem rozbudowane sterowniki i automatycznie przełączają w odpowiednich momentach silnik z zasilania benzynowego na gazowe.

Instalacja gazowa w samochodzie

Niektórzy producenci, jak Skoda, oferują specjalnie dobrane instalacje gazowe montowane jeszcze w procesie produkcyjnym. Instalacje te są przygotowane pod każdy oferowany silnik i model pojazdu. Obecnie produkowane instalacje są bezpieczne, homologowane, oszczędne i praktyczne. Zatem odpowiedź na zadane na wstępie pytanie jest jak najbardziej twierdząca – instalacja gazowa w samochodzie jest z pewnością opłacalna.

instalacja gazowa w samochodzie

Instalacja LPG Landi Renzo.

Więcej na ten temat przeczytacie także TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *