Kursy walut i ich znaczenie

Witajcie Moi Drodzy!

Dość powszechne jest powiedzenie, że „pieniądze rządzą światem”. Patrząc na dzisiejszą gospodarkę, ciężko się z tym nie zgodzić. Gdy kursy walut gwałtownie się zmieniają, zachwianiu ulega nie tylko gospodarka danego kraju, ale w efekcie całego świata. Dlaczego kursy walut w ogóle ulegają zmianie? I dlaczego ma to takie znaczenie?

Kursy walut, a siła ekonomiczna kraju

Kurs waluty zależy od różnych czynników, ale głównym jest to, iż oddaje on siłę gospodarki kraju. Im szybciej rośnie wydajność pracy w tej gospodarce, tym mocniejsza jest waluta, analogicznie, jeżeli wydajność ta spada, spada również kurs waluty. Wpływ na waluty ma także inflacja. Inflacja to wzrost poziomu cen. Kraj, w którym inflacja rośnie szybciej niż u głównych partnerów gospodarczych, musi liczyć się z obniżeniem wartości pieniądza, czyli ze spadkiem kursu walut. Zatem czynnikami określającymi popyt i podaż na daną walutę są: bilans płatniczy (ruch turystyczny, wymiana usług, obroty handlowe czy też przepływ technologii) oraz polityka walutowa rządu, która określa system kursów.

Funkcje kursu walutowego

Informacje o bieżących kursach walut są dla nas istotne. Podstawowymi funkcjami kursu walut jest: po pierwsze, funkcja informacyjna – mamy więc bezpłatny dostęp do bieżących kursów walut, która przydaje się zwłaszcza przedsiębiorcom przy podejmowaniu jakichś decyzji biznesowych. Ponadto możemy dowiedzieć się, czy opłacalne jest lokowanie oszczędności w danej walucie; po drugie, funkcja cenotwórcza – kurs odbija się pewnymi konsekwencjami dla gospodarki światowej i przenosi zagraniczne układy cen na gospodarkę krajową wraz z wszystkimi konsekwencjami. Co wpływa na zmianę kursu walut? Również kilka czynników. To m.in. podaż obcych walut na krajowym rynku, popyt na obce waluty, różnice stóp inflacji i stóp procentowych na rynku krajowym i zagranicznym, polityka walutowa oraz stan gospodarki kraju i jego partnerów gospodarczych.

Najnowsze kursy walut można znaleźć TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *