Jak prawidłowo myć samochód?

Mycie samochodu to obowiązek każdego kierowcy, który dba o swój pojazd. Większość osób woli myć samochód samodzielnie niż korzystać z odpłatnych usług myjni. To rozwiązanie niezaprzeczalnie ma wiele zalet. Niemniej myjąc samochód, musimy uważać, by nie uszkodzić lakieru. W związku z tym trzeba wiedzieć, czym i w jaki sposób być samochód, by osiągnąć zamierzony efekt.

Mycie samochodu – najczęściej popełniane błędy

Myjąc samochód, wielu kierowców popełnia kilka błędów, nieświadomie uszkadzając lakier samochodowy. Jednym z błędów jest wycieranie kurzu z auta suchą ściereczką. Nawet miękka ściereczka, która wydaje nam się być delikatna, może spowodować zarysowania na lakierze. I chociaż drobiny pyłku i kurzu zbierające się na powierzchni ściereczki wydają się wręcz niezauważalne, a przez to niegroźne, pozostawiają jednak trwałe uszkodzenia i rysy.

mycie samochodu

Samodzielne mycie samochodu ma wiele zalet, trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, by nie uszkodzić lakieru.

Kolejny częsty błąd przy myciu samochodu to używanie źle wypłukanej, brudnej gąbki. Oczywiście mycie samochodu gąbką to dobry pomysł, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią gąbkę i będziemy o nią dbać. Zatem zrezygnujmy z klasycznych gąbek, gdyż łatwo dostają się w ich głąb drobinki piasku, które potem rysują lakier. Bezpieczniejsze w stosowaniu będą na przykład ściereczki z mikrofibry. Po drugie, zanim zaczniemy myć auto, dobrze jest dokładnie spłukać go z piasku i kurzu. I po trzecie, najlepiej korzystać z dwóch osobnych wiader. W jednym znajduje się woda i szampon, a w drugim czysta, często wymieniana woda do płukania gąbki z brudu.

mycie samochodu

Do mycia samochodu używajmy specjalnych gąbek, dbajmy też o to, by były czyste i dobrze wypłukane.

Jeszcze jednym błędem, którego trzeba unikać, jest szorowanie uporczywych plam szorstką stroną gąbki. Mogą to być resztki owadów czy ptasich odchodów. Być może poprzez szorowanie uda nam się usunąć plamy, niemniej z pewnością zafundujemy naszemu samochodowi kilka dodatkowych rys. Lepiej więc uporczywe zabrudzenia namoczyć wodą z szamponem i tak pozostawić na kilka minut – na pewno o wiele szybciej zejdą, bez potrzeby szorowania.

Jak poprawnie myć samochód?

Jak więc przygotować się do umycia samochodu, by zrobić to prawidłowo? Po pierwsze, znajdźmy odpowiednie miejsce. Musimy pamiętać, że za mycie samochodu pod blokiem czy na parkingu grozi nam mandat o wysokości 500 złotych. Trzeba więc znaleźć miejsce, w którym mamy swobodny dostęp do odpływów kanalizacji miejskiej. Dobrze, by było to miejsce zacienione, gdyż karoseria czyszczonego auta bardzo nie lubi lejącego się z nieba żaru. Następnie musimy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt.

mycie samochodu

Jeżeli chcemy samodzielnie myć samochód, warto wyposażyć się w ściereczki z mikrofibry do oszuszania i polerowania karoserii.

Należą do niego: dwa wiadra, odpowiednia gąbka, szampon do mycia karoserii, dwa lub trzy ręczniki z mikrofibry do oszuszania i polerowania, preparat do mycia felg, a także wosk i gąbkę do woskowania. Mycie rozpocznijmy od wyczyszczenia felg, a dopiero potem przejdźmy do karoserii. Unikajmy szorowania i nie zapomnijmy na koniec o osuszeniu pojazdu. Dzięki temu unikniemy powstania zacieków, a nasz samochód będzie lśnił jak nowy.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *