Najlepsza karma dla kota małego i dużego

Witajcie Moi Drodzy!

Dzisiaj zwracam się głównie do właścicieli i miłośników kotów, gdyż notka dotyczy najlepszych kocich karm. Czy w ogóle istnieje jedna, najlepsza karma dla kota?

kot

Oczywiście, że nie, z prostej przyczyny – każdy kot może mieć inne potrzeby żywieniowe ze względu na to, na jakim etapie rozwoju się znajduje lub jakie doskwierają mu schorzenia. Przykładowo: małe kocię z pewnością będzie jadło coś innego niż dorosły kot, podobnie zdrowy kot powinien dostawać nieco inną karmę niż kot z tendencją do nadwagi. Aby więc dobrać najlepszą karmę, trzeba dobrze znać swojego kota.

Najlepsza karma dla kota w pierwszych miesiącach życia

Kocięta i koty mają swoje specyficzne zwyczaje żywieniowe. Na przykład małe kocię rośnie bardzo szybko, w pierwszych sześciu miesiącach życia mogą powiększyć masę swojego ciała aż 40-krotnie. To naprawdę bardzo dużo. Stąd kotki potrzebują dużo więcej składników odżywczych niż koty dorosłe, potrzebne im jest białko, aby miały mocne i silne mięśnie, witaminy wspierające układ odpornościowy, a także minerały takie, jak fosfor i wapń, dla rozwoju kości. Najlepsza karma dla kota w pierwszych miesiącach jego życia będzie więc zawierać dużo mięsa i ryb. Dzięki temu kociak będzie zdrowy i prawidłowo się rozwijać.

małe kotki

Kociaki rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują znacznie więcej witamin i minerałów niż koty dorosłe.

Żywienie kotów dorosłych

Zupełnie inaczej wygląda kwestia odżywiania dorosłych kotów. Chociaż koty to stuprocentowi mięsożercy, w skład ich posiłków mogą również wchodzić warzywa. Niektóre z nich, na przykład groszek, są cennym źródłem białka, które jest kotom potrzebne do zachowania sił i zdrowego wyglądu. Niemniej podstawę diety zawsze będą stanowić ryby i mięso. Koty potrzebują też obecnych w rybach nienasyconych kwasów tłuszczowych, gdyż wpływają one na zdrowy wygląd sierści – bez nich jest ona szorstka, wypłowiała i może nadmiernie wypadać. Warto wybierać pełnoporcjową karmę, aby mieć pewność, że nasz kociak dostaje właśnie to, czego potrzebuje – nie mniej, nie więcej.

karma dla kota

Podstawę żywienia kotów dorosłych stanowi mięso oraz ryby.

A jak Wy podchodzicie do karmienia Waszych kotów? Jaka karma, Waszym zdaniem, jest najlepsza dla kota? Czekam na wypowiedzi! A więcej informacji możecie znaleźć też TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *