Pieniądze na wakacje – skąd je wziąć?

Chociaż lato już dawno za nami i mało kto myśli teraz o urlopie, to najlepszy czas by pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłe wakacje. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym łatwiej będzie nam odłożyć pieniądze na wakacje, bez potrzeby pożyczania ich od rodziny czy znajomych tuż przed wyjazdem. Jak więc to zrobić, by jednocześnie za bardzo nie obciążyć domowego budżetu?

Oszczędzaj pieniądze na wakacje przez cały rok!

Oczywiście każdy z nas z miesiąca na miesiąc ma wiele opłat, z których nie może zrezygnować. Życie zdaje się być coraz droższe, za to wypłaty nie rosną nawet o złotówkę. Jak w takiej sytuacji wysupłać parę groszy i odłożyć je na, bądź co bądź, odległy cel, jakim są wakacje? Najważniejsze jest dobre planowanie. Im wcześniej ustalimy, gdzie chcemy udać się na urlop i ile będzie nas kosztować taki wyjazd, tym łatwiej będzie nam określić, jaką sumę co miesiąc należy odłożyć, aby do dnia wyjazdu uzbierać pełną kwotę.

pieniądze na wakacje

Chcąc skutecznie oszczędzać pieniądze, musimy dokładnie ustalić domowy budżet, a także to, jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie odłożyć.

Jeżeli w jakimś miesiącu nie uda nam się odłożyć ustalonej sumy, można to nadrobić w kolejnym – tak czy siak mamy kontrolę nad tym, co się dzieje z naszymi wakacyjnymi oszczędnościami.

Pieniądze na wakacje uda nam się oszczędzić również w inny sposób, stosowany przez wiele rodzin. Decydują się one z każdej co miesięcznej wypłaty odłożyć 10% swoich zarobków. Taki system oszczędzania jest bardzo prosty, nie wymaga od nas specjalnych wyliczeń, a przy tym okazuje się skuteczny.

pieniądze na wakacje

Odkładanie co miesiąc 10% swoich zarobków to dobry sposób na uzbieranie pieniędzy na wymarzone wakacje.

Przykładowo: jeżeli nasz całkowity dochód wynosi około 3.000 zł, co miesiąc powinniśmy odłożyć około 300 złotych. Po pół roku będziemy mieć już 1.800 złotych oszczędności – to suma pozwalająca spędzić wręcz luksusowe wakacje w naszym kraju, na przykład w górach czy na pojezierzu. Natomiast po roku odkładania będziemy dysponować kwotą 3.600 złotych – a tyle kosztują wygodne wczasy za granicą w kilkugwiazdkowym hotelu. Takie oszczędzanie jest skuteczne nie tylko, gdy zbieramy pieniądze na wakacje, ale na każdy inny cel. Uczy nas też mądrego dysponowania dostępnymi środkami i pozwala odłożyć gotówkę na tak zwaną „czarną godzinę”.

Rachunek oszczędnościowy – pomoc w oszczędzaniu

Niejedna osoba decyduje się na otworzenie rachunku oszczędnościowego, na który każdego miesiąca wpłaca tyle, na ile akurat pozwalają jej możliwości – raz może to być 50 zł, innym razem 300 zł. Dzięki temu nie tylko odkładamy pieniądze, jakie nam pozostaną z budżetu, ale i pracujemy na powiększenie naszego kapitału, gdyż rachunki oszczędnościowe są oprocentowane, najczęściej 5% w skali roku. W ten sposób oszczędzamy i zarabiamy.

pieniądze na wakacje

Wpłacając oszczędności na rachunek oszczędnościowy, nie tylko oszczędzamy, ale też zarabiamy.

Przykłady te pokazują, że skuteczne oszczędzanie na urlop czy każdy inny cel jest możliwe, jeśli tylko dokonamy dokładnych obliczeń i będziemy konsekwentni. W ten sposób każdego roku uskładamy pieniądze na wakacje – dokładnie takie, jakie sobie wymarzyliśmy!

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *