Płyn do dezynfekcji – tarcza przeciwko wirusom i bakteriom

Bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy są dosłownie wszędzie – w autobusie, na klamce sklepowych drzwi, na banknotach czy dostarczanych przez listonosza paczkach. Roznosisz je również na dłoniach. Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Znacznie ułatwiają to płyny i żele do dezynfekcji powierzchni i rąk. Szczególnie w sytuacji, gdy o dostęp do bieżącej wody jest utrudniony.

Jak działają płyny do dezynfekcji?

Prawidłowa higiena nie toleruje półśrodków. Dlatego oprócz typowych składników usuwających zabrudzenia, płyny do dezynfekcji zawierają także substancje aktywne. Rekomendowanymi składnikami czynnymi są alkohol etylowy lub izopropylowy ze względu na ich zdolność do likwidacji drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych. Oczywiście, aby było to możliwe, ich stężenie musi być odpowiednio wysokie. Jego minimalną wartością powinno być około 60 – 65%.

Gdzie bezwzględnie powinno przeprowadzać się dezynfekcję?

Zachowanie wysokich standardów higieny jest szczególnie istotne w przypadku wszelkiego rodzaju placówek medycznych. Dlatego w szpitalach oraz pozostałych gabinetach medycznych płyny do dezynfekcji są tak często spotykane. Dbałość o odpowiedni poziom czystości jest też kwestią priorytetową w hotelach, budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach przetwórstwa spożywczego. Mówiąc ogólnie, dezynfekcja jest istotna, wszędzie tam, gdzie każdego dnia pojawiają się (lub pracują) dziesiątki osób.

Skuteczny sposób na dezynfekcję powierzchni i przedmiotów

Prawidłowe przeprowadzanie dezynfekcji wymaga wiernego stosowania się do zaleceń producenta wybranego preparatu lub ich dystrybutora (np. Hurtowni Chemicznej). Istnieje jednak kilka niezmiennych zasad, których należy przestrzegać.

Wstępne sprzątanie

Odkażanie powierzchni wymaga przede wszystkim uprzedniego usunięcia brudu i kurzu. W tym celu przed użyciem płynu do dezynfekcji należy przetrzeć je ściereczką lub mopem.

Dokładność podczas dezynfekcji

Zasięg działania preparatów dezynfekujących ogranicza się tylko do miejsc, które zostały nimi zwilżone lub spryskane. Oczekując 100% skuteczności, nie powinno się więc omijać nawet centymetra kwadratowego powierzchni płaskich lub przedmiotów.

Czas a skuteczność płynu do dezynfekcji

Należy zadbać, aby odkażana powierzchnia pozostawała stale „mokra” przez określony czas zalecany na ulotce środka.

Odpowiednie stężenie preparatu

Na koniec, trzeba mieć na uwadze, że środki wyjaławiające często sprzedawane są w postaci koncentratów. Dlatego do stworzenia preparatu o prawidłowym stężeniu ważne jest właściwe odmierzenie proporcji. Tylko wtedy bakterie, wirusy i grzyby zostaną unicestwione.

Dodaj komentarz