Przygotuj klimatyzację w samochodzie na sezon!

Klimatyzacja samochodowa to coś, co szczególnie cenimy w okresie letnim, a o czym zapominamy zimą. Tymczasem nieuruchamiana przez dłuższy czas traci swoją sprawność. Dlatego kierowcy powinni jeszcze przed sezonem letnim pomyśleć o jej sprawdzeniu, wyczyszczeniu i ewentualnej wymianie jakichś części. Przełom marca i kwietnia to zdecydowanie najlepszy moment!

Klimatyzacja samochodowa, a coroczny przegląd

Jeżeli dotychczas klimatyzacja samochodowa nie sprawiała żadnych problemów, wystarczy raz do roku wykonać jej standardowy przegląd, uzupełnić olej smarujący oraz czynnik chłodzący. Tego typu usługę oferuje w tej chwili każdy warsztat samochodowy. Cena przeglądu wynosi między 100, a 200 złotych.

klimatyzacja samochodowa

Zanim uruchomimy klimatyzację samochodową, powinniśmy się upewnić, że jest sprawna.

klimatyzacja samochodowa

Coroczny przegląd i dezynfekcja klimatyzacji samochodowej zapewni jej długoletnią sprawność.

Może się jednak zdarzyć, że po zimie klimatyzacja nie będzie chciała się uruchomić lub ciśnienie w układzie będzie znikome. W takim wypadku najlepiej od razu podjechać do warsztatu i zdiagnozować problem, gdyż „dobijanie” klimatyzacji w tym stanie na niewiele się zda, poza tym niepotrzebnie zanieczyści powietrze, a nas narazi na stratę pieniędzy.

Odkażenie układu wentylacyjnego klimatyzacji

Na stan klimatyzacji samochodowej powinni zwrócić uwagę zwłaszcza alergicy. Od marca rozpoczyna się okres pylenia roślin, co oznacza, że w powietrzu jest większe stężenie pyłków. Z tego względu klimatyzacja samochodowa powinna mieć dobre filtry kabinowe, które zatrzymają większość alergenów. Trzeba je często wymieniać i zadbać także o odkażenie układu wentylacyjnego, gdyż pyłki roślin są pożywką dla drobnoustrojów rozwijających się w tym układzie. Odkażenie może odbywać się na dwa sposoby:

• Ozonowanie: generator ozonu wstawia się do zamkniętego samochodu, dzięki czemu gaz może dotrzeć do najgłębszych zakamarków układu klimatyzacji. Taka usługa często wlicza się w okresowy przegląd klimatyzacji. Pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu przy korzystaniu z klimatyzacji samochodowej oraz skutecznie ją odkazić i wyczyścić.

klimatyzacja samochodowa

Ozonowanie – forma odkażania klimatyzacji samochodowej.

• Spray/pianka do odkażania układu wentylacji: to preparaty do samodzielnego stosowania. Kosztują kilkanaście złotych i mogą skutecznie pomóc w przygotowaniu klimatyzacji na sezon. Należy jednak ostrożnie dozować środek, by jego nadmiar nie zalał elektroniki w aucie.

klimatyzacja samochodowa

Samodzielnie odkażanie klimatyzacji samochodowej.

klimatyzacja samochodowa

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji to wyraźny znak, że wymaga ona przeglądu i odkażenia.

W razie potrzeb można klimatyzację można również poddać uszczelnieniu. Pamiętajmy, że sprawna klimatyzacja samochodowa to nie tylko wygoda – korzystanie z niej ma bezpośredni wpływ na nasz układ oddechowy. Z troski o własne zdrowie lepiej odpowiednio wcześnie dokonać przeglądu klimatyzacji.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *