Przygotuj swój dom na nowego lokatora

Witam Wszystkich!

Posiadanie zwierząt to duża odpowiedzialność. Sama mam psa i wiem, że wymaga to dbania o niego na różne sposoby: od karmienia po dbanie o zdrowie. Szczególnej opieki wymagają młode zwierzaki, na przykład kocięta. Zupełnie tak samo jak dzieci, małe kotki są bardzo spragnione uwagi i uczucia, szybko się rozwijają, są ciekawskie i wymagają zajęcia. Sprawdźmy więc, jak należycie zajmować się małymi kotami.

Kocięta i ich potrzeby

Gdy do naszego domu trafia mały kotek, może on się czuć przestraszony, zagubiony i samotny. Zabrany od matki i rodzeństwa, trafia do zupełnie obcego otoczenia. I to właśnie od nas, właścicieli, zależy, czy poczuje się w nim dobrze w stosunkowo krótkim czasie. Przede wszystkim, jeszcze zanim przyniesiemy do domu nowego lokatora, powinniśmy mieć przygotowany dla niego kąt, w którym mógłby się schować. Potrzebna jest też kuweta, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki.

kocięta

Kocięta uwielbiają się bawić. Dlatego w nowym domu muszą mieć zapewnione zabawki.

Kociak zapewne będzie ostrożnie badał teren, dlatego musimy zachowywać się przy nim spokojnie, nie ma mowy o krzykach, bieganiu czy bawieniu się kotem. Kociak to nie zabawka, a długotrwały stres może sprawić, że stanie się lękliwy i nerwowy i nie nawiążemy z nim więzi.

Kociak w domu, a jego bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kocięta są niezwykle ciekawskie i żywiołowe. Gdy więc nasz koci przyjaciel przywyknie do nowego terenu, niezwykle chętnie zacznie po nim biegać, polować i bawić się, czym popadnie. Niestety, w trakcie takiej zabawy może stać mu się krzywda. Musimy więc przygotować swój dom na taką ewentualność. Kocięta lubią chować się w różne zakamarki, jak chociażby szuflady, szafy, kosze na pranie czy bęben pralki.

kocięta

Kociaki uwielbiają się chować, dlatego w domu trzeba im zapewnić bezpieczne kryjówki, na przykład papierowe torby lub kartony.

Zawsze pamiętajmy o tym, by szczelnie zamykać takie przedmioty, a jednocześnie zapewnić kotu inne kryjówki, chociażby w postaci kartonów różnej wielkości lub papierowych toreb. Warto także zabezpieczyć gniazdka elektryczne i przewody, schować w niedostępne dla kota miejsce środki chemiczne, leki, czy niebezpieczne przedmioty, którymi mógłby się udławić i zrobić sobie krzywdę, np. agrafki, igły, gumki itp.

kocięta

Pamiętaj, że kociak to nie zabawka. Wymaga delikatnego traktowania, w przeciwnym wypadku stanie się płochliwy i nerwowy.

A co z żywieniem małych kotów? Na ten temat znajdziecie garść praktycznych informacji TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *