Rdza na nadwoziu – jak sobie z nią poradzić?

Rdza na nadwoziu, nadkolach czy jeszcze innych częściach samochodu jest widoczna na bardzo wielu pojazdach, zwłaszcza tych mających już kilkanaście lat. Chociaż nie wpływa ona bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy, może powoli, acz skutecznie zniszczyć blachę samochodu. Wygląda też mało estetycznie. Czy procesowi korozji nadwozia można jakoś zapobiec? I co zrobić, gdy rdza już się pojawi?

Rdza na nadwoziu – jak zapobiegać?

Powodem powstawania rdzy są zawsze te same czynniki, a więc wilgoć, kurz oraz brud. Przyczyna może tkwić także w uszkodzeniach warstwy antykorozyjnej czy lakierniczej, przez co blacha jest w tych miejscach niechroniona. Bywa też, że firmowa powłoka antykorozyjna jest bardzo słabej jakości, co może sprawić, że już po kilku latach na praktycznie nowym samochodzie pojawią się oznaki rdzy. Jeżeli więc ten problem jeszcze nas nie dotyczy i chcemy, by nas nie dotknął, warto już teraz podjąć pewne kroki zapobiegawcze. Przede wszystkim warto regularnie myć oraz woskować samochód, szczególnie w miejscach wyjątkowo narażonych na korozję. rdza na nadwoziuPostarajmy się też dotrzeć do miejsc niewidocznych, na przykład pod listwy ozdobne, gdyż tam również może rozwijać się korozja, zupełnie bez naszej wiedzy. Sprawdzanie ich stanu pozwoli nam zapobiec takiej przykrej niespodziance. Na rynku można dostać specjalne środki przeciwdziałające rdzy na nadwoziu i chroniące je przed czynnikami powodującymi jej powstawanie. Warto z nich korzystać.

Rdza na nadwoziu – jak leczyć?

Niestety, często zdarza się tak, że zaczynamy się interesować tematem dopiero, gdy rdza na nadwoziu jest już widoczna. Co zrobić w takim wypadku? Zanim podejmiemy kroki mające na celu usunięcie rdzy, najpierw musimy ocenić, jaki zasięg ma rdza. To wymaga od nas zdjęcia listew. Może się okazać, że będą tam już niewielkie dziury wyżarte przez korozję. Jeżeli rdza na nadwoziu ma niewielki zasięg, uda nam się ją usunąć mechanicznie, a więc przy pomocy papieru ściernego lub małej metalowej szczotki. Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić lakieru auta, nad i pod listwą. rdza na nadwoziuPrzydatny może też okazać się specjalny środek do zmywania rdzy. Po jej usunięciu trzeba dobrze zabezpieczyć to miejsce, by rdza znowu nie powróciła.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *