System ISOFIX – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dzień dobry Moi Drodzy!

Chociaż ten blog jest nie tylko o motoryzacji, to jednak o niej również często wspominam. Dziś również chciałabym do tego nawiązać. Jazda samochodem to pasja, ale i konieczność, w zależności od sytuacji. Jednak niezależnie od tego, musimy zapewnić sobie oraz swoim pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli przewozimy w samochodzie dzieci. Fotelik samochodowy to rzecz absolutnie niezbędna. Stąd też standardy i wymogi odnośnie tych fotelików są dość ostre i wymagające. Dlatego dziś opowiem Wam o pewnym systemie mocowania fotelików samochodowych – ISOFIX.

ISOFIX – krótka historia

System mocowania fotelików ISOFIX miał swój debiut już w roku 1991, a ostatecznie został zdefiniowany i wprowadzony do standardów międzynarodowych w roku 1999. Niestety, jego pierwotna wersja przedstawiała bardzo wygórowane wymagania, których nie udało się spełnić. Dlatego nieco ją okrojono i po jakimś czasie wprowadzono również na rynek europejski. Na czym polega uaktualniony system ISOFIX? To szybkie rozwiązanie pozwalające zamontować fotelik samochodowy bez potrzeby użycia pasów bezpieczeństwa. Między oparciem, a siedziskiem siedzenia samochodowego znajdują się dwa metalowe uchwyty ISOFIX, do których przypinamy fotelik mający wmontowane metalowe zaczepy przy podstawie. Prawidłowe zamontowanie fotelika dziecięcego jest niezwykle istotne, gdyż pozwala w razie wypadku czy stłuczki uniknąć poważnych obrażeń.

system isofix

[1] – zaczep ISOFIX, [2] – wkładka pilotująca, [3] – uchwyt ISOFIX

isofix

[1] paski LATCH, [2] górny pasek mocujący, [3] zaczep mocujący, [4],[5] – alternatywne punkty mocowania górnego paska w samochodzie

System ISOFIX w Fordzie

Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, Ford wprowadził w swojej ofercie samochody osobowe wyposażone w uchwyty, a także szeroką gamę fotelików dziecięcych na różny wiek i wagę dziecka przystosowanych do tegoż systemu. Więcej informacji odnośnie wykorzystania tego systemu w Fordzie, a także innych zabezpieczeniach można znaleźć TUTAJ.

A co Wy sądzicie o systemie ISOFIX w fotelikach dziecięcych? Czy ktoś z Was miał możliwość już z niego korzystać? Czekam na Wasze opinie!

Pozdrawiam,
P.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *