Trawa cytrynowa i jej wszechstronne zastosowanie

Spośród różnych ziół i roślin mających zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też medycynie czy kosmetyce, z pewnością wyjątkowa jest trawa cytrynowa. Jej wszechstronne zastosowanie i prozdrowotne działanie jest znane od setek lat. Jakie zatem właściwości posiada? Jak z nich skorzystać?

Trawa cytrynowa i jej właściwości okiem świata

Trawa cytrynowa i pochodzący z niej olejek lemongrasowy mają przede wszystkim zastosowanie lecznicze. Na przykład w indyjskiej medycynie naturalnej doceniono jej działanie lecznicze w przypadku niestrawności i braku apetytu. Działa także przeciwkaszlowo, przeciwreumatycznie i rozkurczowo. Według Chińczyków trawa cytrynowa wykazuje łagodzące działanie w bólach głowy i brzucha, z kolei w Ameryce Południowej wykorzystuje się ją jako środek poprawiający koncentrację. Można ją spotkać na przykład w składzie popularnej Yerba Maty. Współczesne badania wykazały ponadto, że może wpływać pozytywnie na obniżenie cholesterolu i regulację glukozy we krwi. Działa także relaksująco i uspokajająco. Jej właściwości lecznicze naprawdę są wszechstronne.

trawa cytrynowa

Ale najwięcej właściwości leczniczych posiada olejek lemongrasowy pochodzący z trawy cytrynowej. W medycynie naturalnej wykorzystuje się go do leczenia stanów zapalnych i owrzodzeń skóry. Poza tym pomaga zwalczać bóle mięśniowe i bóle głowy, poprawia nastrój, działa przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo, dlatego pomaga na przykład w walce z trądzikiem.

Inne zastosowanie trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to też popularny dodatek do potraw. Jak sama nazwa wskazuje, ma orzeźwiający, cytrynowy, lekko imbirowy smak. Pasuje do potraw wielu kuchni, najlepiej jednak komponuje się z mleczkiem kokosowym, owocami morza czy mięsem z kurczaka.

trawa cytrynowa

Może być też dodatkiem do herbaty lub wspomnianej już wcześniej Yerby. Ale można przygotowywać z niej także samodzielny napar i podawać go na ciepło lub zimno. Trawa cytrynowa świetnie orzeźwia, zatem warto pić napoje z jej dodatkiem zwłaszcza w okresie letnim.

Pin It

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *