Aktywność fizyczna, a zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne to dziś bardzo powszechny problem u osób w różnym wieku. Nieprawidłowo pracująca tarczyca może wpływać właściwie na każdy aspekt naszego zdrowia. Chorzy najczęściej narzekają na chroniczne zmęczenie, brak sił na cokolwiek, a aktywność fizyczna kojarzy im się wyłącznie z zadyszką i bólem. Czy to oznacza, że takie osoby nie powinny w ogóle ćwiczyć? Absolutnie nie! Ćwiczenia fizyczne są niezbędne do zachowania kondycji i zdrowia, nawet w obliczu zaburzeń pracy hormonów. Trzeba je jednak dostosować do naszej sytuacji i możliwości.

Aktywność fizyczna dla osób z zaburzeniami hormonalnymi

Musimy wiedzieć, że rezygnacja z jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej może tylko pogorszyć nasz stan. Zmęczenie wywołane nieprawidłową pracą hormonów to jedno, ale słaba kondycja to zupełnie coś innego. Dlatego mimo ogólnie słabego samopoczucia warto kilka razy w tygodniu zmobilizować się i trochę się poruszać. Z uwagi na to, że osoby borykające się z zaburzeniami hormonów często też mają problem z utrzymaniem właściwej wagi, ruch tym bardziej jest wskazany.

Jedną z najprostszych i najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej są spacery. Służą one właściwie każdemu. Regularne, energiczne spacery nie obciążają organizmu, ale pozwalają spalić tkankę tłuszczową, nabrać kondycji i poprawić ogólną wydolność organizmu. Spacerowanie jest też dostępne dla każdego – wystarczy mieć wygodne buty i odzież i można ruszać w drogę!

aktywność fizyczna
Regularne spacery, na przykład z psem, pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Inną, ostatnio bardzo popularną formą spacerów jest nordic walking. Korzystanie z kijków podczas spacerów dodatkowo angażuje górne partie mięśni naszego ciała. Nordic walking zalicza się do sportów intensywnych, dlatego osoby z zaburzeniami hormonów powinny wykonywać go 3-4 razy w tygodniu nie dłużej niż godzinę.

aktywność fizyczna
Nordic walking to bardzo popularny sport wśród osób w różnym wieku.

Pływanie i jazda na rowerze to również aktywność fizyczna dostępna dla osób z zaburzeniami hormonów. Ich intensywność jest umiarkowana, dlatego nie ma obaw, że doprowadzą do przeciążenia organizmu. Nawet gdy nie mamy w ciągu dnia zbyt wiele czasu, możemy tak poukładać swoje sprawy, by regularnie uprawiać sport. Niektórzy w okresie wiosenno-letnim przesiadają się z samochodu bądź komunikacji miejskiej na rower i dojeżdżają nim do pracy. Choć to zaledwie kilkanaście minut dziennie, taki trening pozwoli nam zrzucić kalorie i nabrać sił.

aktywność fizyczna
Jazda na rowerze to sport umiarkowanie intensywny, nieobciążający stawów oraz całego organizmu.

Działaj rozsądnie!

Oczywiście, jak we wszystkim, również w tym wypadku musimy zachować przede wszystkim rozsądek. Każdy człowiek jest inny, a choroba może być na różnym etapie rozwoju. Coś, co jednemu służy, dla drugiego będzie ponad jego siły. Warto więc skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który udzieli nam porad w tej kwestii bądź dobierze dla nas jakieś konkretne ćwiczenia.

Dodaj komentarz