Fotografia to dziedzina, której rozwój jest w dużym stopniu uwarunkowany rozwojem technologii. Na przykład technologia cyfrowa pozwoliła stworzyć aparaty bezlusterkowe, które posiadają wymienną optykę i umożliwiają zapis zdjęć oraz podgląd tego, co widać przez obiektyw. Czym charakteryzuje się aparat bezlusterkowy? Jakie ma zalety?
Aparat bezlusterkowy – najważniejsze cechy
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, aparat bezlusterkowy to aparat cyfrowy. Pod względem podobieństw, można go przyrównać do aparatu dalmierzowego, z tym że w aparacie bezlusterkowym nie potrzebujemy celownika. Jego rolę pełni matryca umożliwiająca podgląd na ekranie LCD lub w wizjerze. Aparaty bezlusterkowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają lustra. Pozwala to w przypadku identycznego rozmiaru matrycy dobrać mniejszego rozmiaru korpus, w porównaniu z lustrzankami. Oczywiście obiektywy są podobnych rozmiarów, zatem profesjonalny aparat bezlusterkowy z pełnym wyposażeniem będzie miał podobne gabaryty, co tradycyjna lustrzanka. Da się jednak zauważyć różnice w wielkości, jeśli chodzi o sprzęt podstawowy, co dla wielu osób jest sporą zaletą. Jeśli chodzi o różnice, warto zwrócić także uwagę, że bezlusterkowce są pozbawione klasycznego wizjera optycznego typowego dla lustrzanek cyfrowych i analogowych.
Dla kogo aparat bezlusterkowy?
Chociaż cyfrowe aparaty bezlusterkowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, już zyskały grono zadowolonych odbiorców, a ich parametry stale się ulepszają. Ciekawą ofertę aparatów bezlusterkowych posiada Nikon. Na przykład aparaty z serii Z oraz obiektyw NIKKOR Z z systemem bezlusterkowym umożliwiają zastosowanie wyjątkowo jasnych obiektywów. Oznacza to o wiele większe możliwości fotografowania w słabym świetle, uzyskanie lepszej ostrości obrazu, a w efekcie doskonałe, precyzyjne zdjęcia. Wszystko dlatego, że system bezlusterkowy Nikon został zbudowany wokół mocowania obiektywu o największej średnicy na świecie. Więcej na temat tego systemu, jak i aparatów bezlusterkowych marki Nikon przeczytacie TUTAJ.