Aparaty bezlusterkowe – wybór profesjonalistów i amatorów fotografowania

Dobre zdjęcie to wypadkowa wielu czynników. Mówi się o talencie, wrażliwości, dobrym oku, a nawet łucie szczęścia czy „odpowiedniej chwili w odpowiednim miejscu”. Zawsze jednak podstawą jest dobry sprzęt – aparat, dzięki któremu uda się uchwycić światło, grę kolorów, ostrość i wszelkie niuanse, które składają się na wysokiej klasy, piękne, fascynujące fotografie. Zdjęcia, które wodzą na pokuszenie… zakupów czy turystycznych eskapad itp. Wśród wielbicieli fotografowania, a także profesjonalistów w tej dziedzinie coraz większe uznanie zdobywają aparaty bezlusterkowe.

Konkurencja dla lustrzanek

Na pewno warto zainteresować się tą kategorią sprzętu fotograficznego, który coraz śmielej konkuruje z tradycyjnymi lustrzankami. Jeszcze nie tak dawno uważano, że naprawdę dobre zdjęcie, profesjonalne kadry zapewniają tylko „prawdziwe” lustrzanki. Technologie i rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnych aparatach bezlusterkowych sprawiają, że sięgają po nie najlepsi fotograficy. Z kolei gabaryty i łatwa obsługa są niebagatelnym argumentem za dla tych, którzy zaczynają przygodę z prawdziwą fotografią. Najlepszym potwierdzeniem popularności, ale przede wszystkim jakości pełnoklatkowych bezlusterkowców jest marka Nikon. Ten ceniony producent oferuje dziś doskonałe aparaty tego typu – aparaty typu Z to mocny punkt w ofercie firmy.

Praktyczny i poręczny bezlusterkowiec

Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego aparatu i słusznie interesuje cię właśnie aparat bezlusterkowy, warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Sporo ciekawych i praktycznych informacji można znaleźć tutaj. Na początek podstawowa różnica między klasyczną, niezawodną i do niedawna bezkonkurencyjną lustrzanką a naszym bezlusterkowcem. Jak sama nazwa wskazuje w tym modelu aparatu nie ma tzw. lustra, a obraz można zobaczyć od razu na ekranie LCD albo w specjalnym wizjerze elektronicznym. Dzięki temu aparat bezlusterkowy jest mniejszy i bardziej poręczny przy takich samych wymiarach matrycy. Mimo, że sprzęt ma mniejsze gabaryty zachowuje też rozmiary obiektywów. Oznacza to, że pełnoklatkowy bezlusterkowiec nie ustępuje wcale dobrej lustrzance pełnoklatkowej. Mało tego – mamy tu również opcję wymiany obiektywów i zastosowania dodatkowych akcesoriów zarezerwowanych dotychczas dla lustrzanek, np. lampy błyskowej.

Aparaty bezlusterkowe – wybór profesjonalistów i amatorów fotografowania

Dlaczego warto wybrać aparat bezlusterkowy?

Aparaty bezlusterkowe nie bez powodu zdobywają coraz większe grono zwolenników. Praktyczne, kompaktowe gabaryty to zaledwie początek listy zalet. Zgodnie z nazwą bezlusterkowiec nie ma wbudowanego lustra. Jest to aparat cyfrowy, w którym obraz oglądamy np. w wersji live view albo na ekranie. Mamy zatem możliwość podglądu obrazu z obiektywu, wychwycenia ewentualnych mankamentów, ale także płynnego rejestrowania ujęć filmowych.

Budowa pełnoklatkowych bezlusterkowców zapewnia nam także łatwiejszą obsługę. Dotykowy ekran, dobrze opracowane funkcje aparatu to klucz do sukcesu, jakim są dobre zdjęcia, bez konieczności „rozgryzania” ustawień tradycyjnej lustrzanki.

Aparat bezlusterkowy jest lekki, poręczny jak kompakt, pracuje ciszej. Docenia to m.in. obserwatorzy natury. Jest to sprzęt wygodny w obsłudze, ładny, stylowy, idealny dla początkujących i dla prawdziwych ekspertów. Wszystko zależy od wybranego modelu.

Na co zwracamy uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego aparatu bezlusterkowego przeanalizuj ofertę i swoje potrzeby w tym zakresie. We wspomnianym artykule „Aparat bezlusterkowy – na jakiej zasadzie działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie?”, autor wymienia najistotniejsze kryteria, które warto uwzględnić. Zwróćmy zatem uwagę na:

  • możliwość stabilizacji obrazu – dobrym rozwiązaniem są aparaty z wbudowaną w korpusie stabilizacją
  • wizjer cyfrowy – kadrowanie i jakość są wówczas na poziomie dobrych lustrzanek
  • rozmiar ekranu – im większy tym lepsza rozdzielczość i jakość zdjęć
  • obiektyw i akcesoria – chodzi tu głównie o ewentualną rozbudowę i podłączenie akcesoriów.

Aparaty bezlusterkowe – wybór profesjonalistów i amatorów fotografowania

Aparaty bezlusterkowe Nikon

Wiemy już, że aparaty bezlusterkowe mają przyszłość. Jeśli chodzi o konkrety, na pewno warto wziąć pod uwagę sprzęt z logo Nikon. System Z doceniają profesjonaliści na całym świecie. Na uwagę zasługują m.in. obiektywy o imponujących średnicach, doskonała rozdzielczość, pełnoklatkowe matryce, zastosowanie trwałych odlewów magnezowych do produkcji aparatów oraz kompatybilność z akcesoriami, aplikacjami, oprogramowaniem, urządzeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest również system Picture Control firmy Nikon, czyli gotowe ustawienia. Docenią go zapewne ci, którzy zaczynają przygodę z fotografowaniem. Z drugiej strony aparat bezlusterkowy Nikon to także możliwość tworzenia niestandardowych ustawień. Ten praktyczny patent pozwala na zarządzanie tak istotnymi parametrami jak ostrość czy nasycenie zdjęć oraz filmowanych obrazów.

Szczegółowe informacje dotyczące zastosowanych technologii, możliwości i modeli prezentuje strona producenta.

Dodaj komentarz