Apteczka samochodowa – co warto w niej mieć?

Chociaż apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, nie da się ukryć, że jest bardzo potrzebna. Planując dalsze wyjazdy, chociażby na zbliżającą się Majówkę, trzeba liczyć się z tym, że na drodze mogą wystąpić nieoczekiwane okoliczności. Dobrze więc mieć w pełni wyposażoną apteczkę w samochodzie. Co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka samochodowa – dlaczego potrzebna?

Polskie prawo nie nakłada na nas obowiązku posiadania wyposażonej apteczki samochodowej, w przeciwieństwie do gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego. Nie musimy się więc obawiać mandatu w razie kontroli za brak apteczki. Jednak z myślą o własnym bezpieczeństwie warto ją zawsze wozić w bagażniku i co jakiś czas sprawdzić i ewentualnie uzupełnić jej zawartość. Apteczka samochodowa nie jest dużym wydatkiem, nie zajmuje też wiele miejsca w bagażniku, a w sytuacji awaryjnej może okazać się naprawdę praktyczna. Niemniej jednak należy regularnie sprawdzać jej zawartość i na bieżąco uzupełniać brakujące elementy. O czym nie możemy zapomnieć?

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej?

Każda apteczka samochodowa kupowana w sklepie posiada pewne niezbędne akcesoria. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej uzupełnić w dodatkowe elementy, które uznamy za przydatne. Jednym z takich akcesoriów są winylowe, jednorazowe rękawiczki medyczne. Najlepiej wziąć kilka par na zapas, ponieważ mogą się okazać przydatne, a są naprawdę niedrogie. Poza tym w apteczce przydadzą się małe nożyczki. Nożyczki ratownicze mają zaokrąglone końce, chroniąc przed samookaleczeniem w sytuacji stresowej.

apteczka samochodowa

Mogą się przydać do przycięcia bandażu, albo do rozcięcia pasów bezpieczeństwa czy ubrania poszkodowanych. Oczywiście w apteczce samochodowej nie może też zabraknąć różnego rodzaju opatrunków. Warto zaopatrzyć się w opatrunki chłonące duże ilości krwi, kompresy jałowe, plaster na szpulce oraz plaster z gotowym opatrunkiem na drobniejsze rany. Podczas wypadku samochodowego może dojść także do zwichnięć i złamań. W takim przypadku przyda nam się chusta trójkątna do unieruchomienia kończyn. W przypadku skręcenia przydadzą się bandaże i opaski elastyczne oraz agrafki potrzebne do ich spięcia. Na drodze może się wydarzyć też konieczność udzielenia komuś pierwszej pomocy. Warto wtedy mieć przy sobie ustnik do wykonania sztucznego oddychania, koc ratunkowy do okrycia poszkodowanego, a także instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

apteczka samochodowa

W nerwach możemy zapomnieć, jak się wykonuje masaż serca, a ta umiejętność często może ratować życie poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia.

Dodaj komentarz