ASR – system kontroli trakcji i jego działanie

ASR, czyli Acceleration Slip Regulation, to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa stosowany w niemalże wszystkich samochodach. Nazywany jest systemem kontroli trakcji lub systemem antypoślizgowym. Jaka jest jego budowa i zasada działania? Poznajmy go lepiej!

ASR – strażnik bezpiecznej i pewnej jazdy

Główną funkcją systemu ASR jest zabezpieczenie przed poślizgiem napędzanych kół podczas ruszania, pokonywania wzniesienia i przyspieszania na zakręcie. ASR ściśle współpracuje z innym ważnym systemem chroniącym nas na drodze, mianowicie ABS. W jaki sposób? Otóż układ ma za zadanie śledzić prędkości obrotowe kół i gdy różnica między prędkością kół napędzanych i nienapędzanych przekroczy dopuszczalną wartość, zmniejszony zostaje moment obrotowy dostarczany do kół napędzanych, dzięki czemu wartość ta zostaje wyrównana do bezpiecznego poziomu.

asr
System kontroli trakcji ułatwia poruszanie się samochodem po śliskiej nawierzchni.

Nowoczesne układy kontroli trakcji wykorzystują również układ hamulcowy, co umożliwia regulację momentu napędowego dla każdego z kół napędzanych, a co za tym idzie, zwiększa się efektywność jego działania. Z kolei bardziej uproszczone wersje systemu kontroli trakcji wykorzystują jedynie sam układ hamulcowy, bez ingerowania w pracę silnika.

Można powiedzieć, że układ antypoślizgowy przy ruszaniu ASR jest uzupełnieniem i rozszerzeniem działania ABS. Ogranicza on poślizg kół napędowych, co jest szczególnie istotne na śliskiej nawierzchni i przy dostarczeniu zbyt dużej mocy. W najnowszych modelach samochodów osobowych układy ABS i ASR są ze sobą zintegrowane, a więc posiadają wspólną centralę elektroniczną, w której zapisane są programy pracy obu systemów.

Zalety systemu ASR

Trzeba przyznać, że system ten jest niezwykle przydatny, szczególnie w porze jesienno-zimowej. Ułatwia ruszanie samochodem przy złej nawierzchni, a przy tym chroni zawieszenie przed zniszczeniem, a układ napędowy przed przeciążeniem. To daje kierowcy większą kontrolę nad pojazdem, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach, ponadto zwiększa się bezpieczeństwo na drodze, a zmniejsza zużycie opon i zużycie paliwa.

asr
System kontroli trakcji ułatwia też pokonywanie ostrych zakrętów na drodze.

W samochodach przednionapędowych o dużej mocy da się też zauważyć znacznie łatwiejsze pokonywanie zakrętów. Zawsze jednak należy pamiętać, że ostatecznie to kierowca kontroluje pojazd i ma największy wpływ na jego zachowanie na drodze. Systemy typu ABS czy ASR mają go jedynie wspomóc w trudniejszych sytuacjach.

Dodaj komentarz