Im bardziej świat się rozwija, tym bardziej da się zauważyć, że wiele tradycyjnych rzeczy zostało zastąpionych wirtualnymi. Kiedyś wysyłaliśmy listy – dziś ślemy e-maile. Kiedyś robiliśmy zakupy w galeriach – dziś w sklepach online. Coraz częściej mówi się też o zastąpieniu tradycyjnych pieniędzy walutą wirtualną Bitcoin. Co warto o niej wiedzieć?
Bitcoin i historia jego powstania
Bitcoin pojawił się w sieci w 2008 roku. Za jego twórcę uznaje się osobę pod nickiem Satoshi Nakamoto, aczkolwiek istnieje duże prawdopodobieństwo, że nad walutą pracowała grupa programistów, matematyków i marketingowców. Początkowo Bitcoin miał bardzo niskie notowania na giełdzie – kosztował jakieś 0,063 dolara. Niemniej jednak w dość szybkim czasie jego wartość dynamicznie wzrosła. A co za tym idzie, również jego popularność.
Dziś to najbardziej rozpoznawalna wirtualna waluta świata, która powoli zaczyna mieć znaczenie dla potężnych finansowych instytucji. Posiadanie chociaż jednego Bitcoina może wiązać się w przyszłości ze sporymi zyskami.
Jak stać się posiadaczem Bitcoinów?
Okazuje się, że obecnie działają specjalne kantory i giełdy wymiany, na których można nabyć Bitcoiny. Istnieje też możliwość odkupienia jej od innego internauty, który jest jej posiadaczem. Takiego zakupu można dokonać na giełdzie. Istnieje również coś takiego, jak koparka Bitcoinów. Można uruchomić ją na swoim komputerze, trzeba mieć jednak do tego odpowiednio mocny sprzęt. Taka koparka w naszym imieniu działa w sieci – wykonuje szereg operacji pozwalających niejako wykopać walutę i stać się jej posiadaczem. Następnie możemy sprzedać ją z zyskiem. Tę metodę stosują jednak głównie duże firmy. Osoby prywatne o wiele chętniej korzystają na początek z giełdy.
Największą polską giełdą jest BitBay. To właśnie tam wiele osób stawia swoje pierwsze kroki, jeśli chodzi o kupowanie i sprzedawanie Bitcoinów. Bitcoin nie podlega żadnym prawom banków centralnych ani instytucjom finansowym. To jej posiadacze ustalają jego fizyczną wartość, napędzając zapotrzebowanie na Bitcoiny. Właśnie dlatego cieszą się one takim zainteresowaniem i popularnością.