Jak kontrolować budżet domowy?

Oszczędzanie to dla wielu osób niekończąca się opowieść nie przynosząca większych rezultatów. Niby staramy się kontrolować wydatki, a jednak z miesiąca na miesiąc pojawiają się jakieś nieoczekiwane potrzeby, które trzeba zaspokoić. I tak nasze oszczędności wcale nie rosną. Czy można coś z tym zrobić? Podstawą jest rozsądnie zaplanowany budżet domowy. Jak się za to zabrać?

Budżet domowy –jak go stworzyć?

Budżet domowy to, mówiąc najogólniej, zestawienie wszystkich co miesięcznych wydatków. Powinniśmy w nim ująć stałe opłaty (czynsz, opłata za wodę, prąd itd.), wyżywienie, lekarstwa, wyposażenie domu, ubrania, opiekę nad zwierzętami (jeśli je posiadamy) itd. Lista będzie się różnić w zależności od tego, czy mieszkamy sami, czy też mamy rodzinę. Wysokość sum, jaka znajdzie się w budżecie powinna odpowiadać naszym co miesięcznym przychodom, a jeżeli zależy nam na oszczędzaniu na jakiś cel, dobrze, by były one niższe. Dzięki temu realnie uda nam się odkładać pieniądze.budżet domowy Pamiętajmy przy tym, by w sumę dochodów wliczać tylko pewne zarobki i przypływy gotówki. W przeciwnym razie szybko rozdysponujemy pieniądze, których jeszcze nie mamy, a to najłatwiejsza droga do długów. Poza tym, by sumy wydatków podane w budżecie były realistyczne, warto kilka miesięcy wcześniej skrupulatnie je zapisywać i zaobserwować, ile pieniędzy co miesiąc wydajemy i do jakiej minimalnej sumy jesteśmy w stanie zejść.

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Skrupulatne prowadzenie domowego budżetu bardzo ułatwia kontrolowanie wydatków. Dzięki niemu już na początku miesiąca wiemy, ile pieniędzy mamy do wydania na poszczególne potrzeby rodziny, możemy też ustalić, które z nich są aktualnie najważniejsze. To powstrzyma nas przed impulsywnym wydawaniem pieniędzy na coś, co jest nam zbędne.budżet domowy To też świetny sposób na uczenie dzieci szacunku do pieniędzy. Gdy na własne oczy zobaczą, że życie jest kosztowne i każdy wydatek wiąże się z uszczupleniem domowego budżetu, z pewnością będą też mądrze dysponować swoim kieszonkowym. Budżet domowy to podstawa oszczędzania i płynności finansowej każdej rodziny!

Dodaj komentarz