Co czeka nas w sezonie 2022/23 w skokach narciarskich?

skoki narciarskie

Nie milkną echa zakończonego całkiem niedawno sezonu 2021/22. Niestety, Polacy nie odegrali w nim znaczących ról. Z funkcją trenera musiał pożegnać się Michal Dolezal, co nie spodobało się liderom kadry. Skoczkowie nie mają jednak zbyt wiele czasu na rozpamiętywanie tych sytuacji, ponieważ już rozpoczęli przygotowania do nowego rozdania. A w sezonie 2022/23 na pewno nie będzie brakowało emocji…

Najważniejszą imprezą są mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym

Kampania 2022/23 upłynie przede wszystkim pod kątem tego wydarzenia. Oczywiście, punkty zaliczane do Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata są bardzo ważne, natomiast docelową imprezą są bez wątpienia mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Odbędą się one od 21 lutego do 5 marca 2023 roku w słoweńskiej Planicy. Kibice Biało-czerwonych liczą minimum na powtórkę z poprzedniej imprezy tego typu. W 2021 roku najlepsi zawodnicy rywalizowali w niemieckim Oberstdorfie. Na skoczni HS106 pierwsze miejsce zajął Piotr Żyła. Z kolei w konkursie drużynowym (na skoczni HS137) Biało-czerwoni uplasowali się na trzeciej lokacie. W składzie znaleźli się Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki. Naszych zawodników wyprzedziły wtedy reprezentacje Niemiec i Austrii.

Najlepsi skoczkowie dwukrotnie zawitają do Polski

Pierwotnie sezon 2022/23 miał rozpocząć się w Rosji. Z wiadomych względów (agresja na Ukrainę) z kalendarza zostały jednak wykreślone zawody w tym państwie. Ostatnio FIS oficjalnie potwierdził, że inauguracja kampanii 2022/23 odbędzie się w Polsce. 5 i 6 listopada skoczkowie będą rywalizować na obiekcie w Wiśle (HS134). Potem… nastąpi trzytygodniowa przerwa. M.in. ze względu na mundial w Katarze, który rozpocznie się bardzo nietypowo (21 listopada 2022 roku). Naszych kibiców pewnie ucieszy informacja, że poza zawodami w Wiśle Polsce przyznano już tradycyjne konkursy w Zakopanem (14 i 15 stycznia 2023 roku), które są prawdziwym świętem tego sportu. Na stronie internetowej skokinarciarskie.com.pl znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej dyscypliny oraz oczywiście kluczowych zawodów. Już teraz możesz zapoznać się m.in. z artykułem dotyczącym najlepszych skoczni na świecie. 14 stycznia 2023 roku odbędzie się konkurs indywidualny. Dzień później kibice w Zakopanem (podobnie jak sympatycy przed telewizorami) będą mogli pasjonować się zmaganiami drużynowymi. Co ciekawe, są to premierowe zawody reprezentacji w kampanii 2022/23.

Nie zabraknie Turnieju Czterech Skoczni i Raw Air

Na przełomie roku zostanie rozegrany tradycyjny Turniej Czterech Skoczni. Wszystko rozpocznie się 29 grudnia na skoczni w niemieckim Oberstdorfie (HS137). Zmagania zakończą się w Trzech Króli na obiekcie w austriackim Bischofshofen (HS142). Bardzo ciekawie zapowiada się także kolejna odsłona cyklu Raw Air. Turniej wystartuje 11 marca, a zakończy się pięć dni potem. Najlepsi skoczkowie w ramach tej imprezy będą rywalizować łącznie na trzech norweskich obiektach (w Oslo, Lillehammer i Trondheim).

Dodaj komentarz