Czym są kontaktrony i jakie mają zastosowanie?

Kontaktrony to proste, ale użyteczne urządzenia mające szeroki zakres zastosowań. Wykorzystywane mogą być zarówno w automatyce przemysłowej, motoryzacji lub w gospodarstwie domowym. W warunkach domowych doskonale nadają się jako wskaźniki otwarcia drzwi, okien lub bram, natomiast w przemyśle lub motoryzacji mają znacznie szersze zastosowanie.

Budowa i zasada działania kontaktronu

Kontaktron zbudowany jest z hermetycznie zamkniętej rurki, najczęściej szklanej, wewnątrz której znajdują się styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, których końcówki wyprowadzone są na zewnątrz. Wnętrze rurki wypełnione jest gazem obojętnym lub wytworzona jest w niej próżnia.

Kontaktrony mają różną budowę zewnętrzną. Występują zarówno jako relatywnie duże elementy przystosowane do montażu na powierzchni np. ościeżnic z użyciem taśmy klejącej lub śrub, jak i małe części przeznaczone do instalacji w układach elektronicznych, na powierzchni płytek drukowanych. Ten drugi rodzaj kontaktronów ma w swojej ofercie hurtownia Micros. Gdy na styki zadziała się zewnętrznym polem magnetycznym, np zbliży się magnes, to powstaje w nich pole magnetyczne, pod którego wpływem następuje zwarcie tych styków. Z kolei w kontaktronach remanencyjnych do ich wzbudzenia wystarcza krótki impuls pola o odwrotnej polaryzacji niż w poprzednim cyklu sterowania. Brak bezpośredniego kontaktu między kontaktronem a magnesem jest wielką zaletą czujników kontaktronowych, przekładającą się na ich trwałość i niezawodność. Dużą zaletą kontaktronów jest to, że do prawidłowego działania nie wymagają zewnętrznego zasilania. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy kontaktronem a magnesem. Gdyby kontaktron znajdował się zbyt blisko magnesu, to jego przełączanie następowałoby kilkakrotnie w czasie przesuwania magnesu.

1024px-reed_switch_aka

Do czego stosowane mogą być kontaktrony?

Kontaktrony są powszechnie stosowane w przemyśle, w automatyce np. do detekcji pozycji tłoków siłowników na liniach produkcyjnych lub np. na taśmociągach przesyłowych. Pozwala to na pośrednie ustalenie pozycji przemieszczanego przedmiotu, zaś w celu uściślenia tej pozycji wykorzystuje się dodatkowo czujniki optyczne. W niektórych zastosowaniach kontaktrony łączone są w układy pozwalające na dokładne określenie położenia części maszyny, np. ramienia robota. Kontaktrony to także doskonałe czujniki otwarcia okien i drzwi w budynkach lub bram wjazdowych. Mogą być więc połączone z systemami alarmowymi, ale też ze sterującymi ogrzewaniem lub klimatyzacją. Ich zaletą jest to, że poinformują użytkownika o próbie sforsowania drzwi lub okien w momencie incydentu, podczas gdy tradycyjne czujniki ruchu zareagują, dopiero gdy intruz dostanie się do wnętrza budynku. Kontaktrony są także wygodnym rozwiązaniem dla właścicieli ruchliwych zwierząt domowych, nie muszą się oni martwić o to, że pupile niechcący uruchomią alarm. Kontaktrony zainstalowane w oknach uchylnych pozwalają na korzystanie z nich przy włączonym alarmie, zaś ostatnio na popularności zyskują kontaktrony wbudowane w ramy okien. Takie kontaktrony można podłączyć do większości domowych systemów alarmowych. Kontaktrony znajdują zastosowanie także przy czujnikach poziomu cieczy. W zainstalowanej z boku zbiornika pionowej rurce umieszcza się w pływak z magnesem, zaś z jej boku montuje się kontaktron, który odpowiada za detekcję maksymalnego lub minimalnego poziomu cieczy. Jak widać, kontaktrony mają wiele zastosowań, bardzo możliwe, że niebawem zyskają ich znacznie więcej.

Dodaj komentarz