Dlaczego warto regularnie czyścić zęby u dentysty?

czyszczenie zebow

Nie każdy z nas wie, jak duże znaczenie ma korzystanie z usług higienizacji u dentysty. Na czym dokładnie one polegają i kiedy warto z nich skorzystać?

Na czym polega higienizacja stomatologiczna?

Termin higienizacji odnosi się do kompleksowego czyszczenia zębów prowadzonego w gabinecie stomatologicznym. W tym celu wykorzystuje się specjalne rodzaje urządzeń, które działają znacznie skuteczniej niż szczoteczka i pasta do zębów, więc doskonale radzą sobie z kamieniem i osadami na zębach.

Higienizacja stomatologiczna najczęściej składa się z dwóch etapów, a dokładnie są to:

  • Skaling – polega on na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą urządzenia nazywanego skalerem. Obecnie używa się często skalerów ultradźwiękowych, które skutecznie odrywają kamień od szkliwa zębowego bez jego niszczenia.
  • Piaskowanie – ten rodzaj procedury polega na natryskiwaniu na zęby wody zmieszanej z delikatnym piaskiem stomatologicznym, aby dokładnie je oczyścić, a także nadać im atrakcyjny wygląd.

Dodatkowo zabieg higienizacji zębów może być połączony z innymi procedurami, na przykład z lakowaniem i lakierowaniem zębów, by zabezpieczyć je przed czynnikami niszczącymi.

Higienizacja zębów – gdzie można ją wykonać?

Zabieg ten jest dostępny zarówno w ramach NFZ, jak i w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Gdzie najlepiej go wykonać?

W przypadku NFZ refundacji podlega jedynie sam skaling, czyli nie można wtedy skorzystać z piaskowania. Oznacza to, że zabieg nie będzie dawał aż tak dobrych efektów, ponieważ na zębach nadal mogą być widoczne różne osady.

Kompleksową higienizację można wykonać w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Wtedy usługa jest związana z kosztem około 200-250 złotych.

Profesjonalny stomatolog Wilkowice – umów się na zabieg higienizacji zębów już teraz!

Kiedy należy skorzystać z higienizacji?

Warto pamiętać o tym, że osad i kamień nazębny nie tylko przyczyniają się do pogorszenia estetyki zębów, ale również zwiększają ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia, w tym paradontozy.

Zabieg jak higienizacja powinno się prowadzić regularne, zależnie od tego, jak szybko na zębach pojawiają się kamień i osady. Niektóre osoby są w wyższym stopniu narażone na ich tworzenie się, u innych natomiast nie są one aż tak widoczne.

Zazwyczaj zaleca się prowadzenie profilaktycznej higienizacji u stomatologa jeden raz na rok lub dwa razy na rok, zależnie od wskazań.

Na wizytę powinniśmy się również umówić wtedy, gdy zauważamy na zębach osad i kamień.

Dodatkowo zabieg higienizacji prowadzony jest przed leczeniem ortodontycznym, by oczyścić zęby, a także przed ich wybielaniem, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Dodaj komentarz