Działanie i zastosowanie podajników ślimakowych

podajnik slimakowy

Podajniki ślimakowe są bardzo popularnymi rodzajami podajników, które dzisiaj wykorzystuje się w różnych zakładach pracy. Jakie jest działanie tego typu podajników? Kiedy są one stosowane?

Czym jest podajnik ślimakowy?

Przenośniki ślimakowe, nazywane także podajnikami ślimakowymi, to rodzaj mechanicznego systemu transportowego, który przenosi materiały za pomocą obracającego się ślimak, który nazywany jest także śrubą.

Śruba obraca się w korycie lub rurze, a obracając się, przesuwa materiał. Dzięki temu może być on dostarczony do konkretnego miejsca.

Kiedy stosuje się podajniki ślimakowe?

Obecnie podajniki ślimakowe mogą być używane do przenoszenia szerokiej gamy materiałów, w tym proszków, granulek, pelletów.

Tego typu urządzenia są powszechnie stosowane w branżach takich jak przetwórstwo spożywcze, rolnictwo, branża górnicza, chemiczna czy budowlana.

 Pod względem budowy podajniki ślimakowe – https://cd-machinery.pl/oferta/podajniki-przenosniki-slimakowe można dostosować do specyficznych potrzeb, na przykład mogą być one wyposażone w napędy o zmiennej prędkości, zróżnicowane rozmieszczone wloty i wyloty.

Podajniki ślimakowe – jak działają?

Do podstawowych elementów systemu przenośników ślimakowych należą:

  • Wlot i wylot – miejsca, w których materiał jest wprowadzany do przenośnika i następnie z niego odprowadzany.
  • Śruba – obracająca się w trakcie pracy śruba, który przesuwa materiał przez koryto lub rurę.
  • Korytko lub rura – jest to rodzaj obudowy, która zabezpiecza śrubę i może również zabezpieczać materiał.
  • Układ napędowy – jest to rodzaj układu obracającego śrubę, najczęściej wykorzystuje się w tym celu układy elektryczne.

Jakie zalety mają podajniki ślimakowe?

Dzisiaj podajniki ślimakowe wykorzystywane są w wielu firmach, ponieważ charakteryzują się one wieloma zaletami. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Rozległe zastosowanie

Przenośniki ślimakowe mogą być używane do szerokiej gamy materiałów. Stosowane są one zarówno do transportu poziomego, jak i pionowego, dlatego mogą być montowane w różnych miejscach.

Wysoka wydajność

Tego typu materiały mogą oferować wysoką wydajność w trakcie transportu, dlatego też bardzo dobrze nadają się one do stosowania w zakładach, które wymagaj szybkiego i sprawnego transportu.

Niskie wymagania konserwacyjne

Przenośniki ślimakowe mają niewiele ruchomych części, co ułatwia ich konserwację i naprawę, dlatego też są one w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie.

Niskie koszty

Przenośniki ślimakowe są często tańsze niż inne typy systemów transportowych, takie jak przenośniki taśmowe lub systemy transportu pneumatycznego, dlatego też zastosowanie ich w zakładzie nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz