Filtr piaskowy do basenu – jak działa?

Posiadanie basenu przy swoim domu to prawdziwa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także dla naszych gości. Latem z powodzeniem może nam zastąpić basen hotelowy, jeżeli nie mamy możliwości wyjechać na wakacje. O basen jednak trzeba dbać. Głównie chodzi o dbałość o czystość wody poprzez zastosowanie specjalnych filtrów. Jednym z nich jest filtr piaskowy. Jak on działa?

Filtr piaskowy i jego rola w czyszczeniu basenu

Korzystanie z basenu wiąże się z regularnym czyszczeniem wody. Nie każde zanieczyszczenie można usunąć ręcznie, byłoby to zresztą bardzo żmudne i czasochłonne. Dlatego właściwie już standardem jest montowanie odpowiednich filtrów w basenie. Zasada działania takich filtrów jest bardzo prosta – posiadają one mechanizm ssąco – tłoczący, który pobiera wodę z basenu, oczyszcza ją za pomocą filtru i pompuje z powrotem. Filtr piaskowy zawiera wkłady wypełnione piaskiem kwarcowym, szklanym granulatem bądź hydroantracytem, którego zadaniem jest wychwyceniem niewidocznych na pierwszy rzut oka owadów, pyłków, pozostałości kosmetyków czy naskórka.

filtr piaskowy
Filtr piaskowy w basenie.

Jego działanie jest więc bardzo efektywne, tym bardziej, że jego czyszczenie polega wyłącznie na opłukaniu pod bieżącą wodą. Filtr piaskowy jest też wyjątkowo wydajny, gdyż wkład piaskowy można z powodzeniem wymienić raz na dwa lata.

Jak wybrać odpowiedni filtr?

Chcąc odpowiednio dobrać filtr piaskowy do swojego basenu, musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. Tego typu filtry sprawdzą się tylko w małych i średnich basenach przydomowych. Zamontowany w dużym basenie może okazać się niewystarczająco wydajny, a przez to bezużyteczny. Kolejna ważna kwestia to materiał, z jakiego wykonany jest filtr piaskowy. W sprzedaży dostępne są modele z polietylenu, stali nierdzewnej czy poliestru. Modele z poliestru charakteryzują się wysoką jakością i stosunkowo niską ceną.

filtr piaskowy
Filtr piaskowy sprawdzi się w małych i średnich przydomowych basenach.

Na koniec musimy także wybrać rodzaj wkładów, sposób czyszczenia i funkcje dodatkowe, na przykład „łapacz” włosów. Musimy mieć świadomość, że od wybranych przez nas funkcji zależy cena takiego filtru, warto więc przeanalizować swoje możliwości finansowe. Pamiętajmy, że wybór filtru piaskowego to inwestycja na lata, dlatego lepiej wybrać droższy model, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Dodaj komentarz