Dla wielu z nas rodzina to najważniejsza rzecz na świecie. Posiadanie bliskich osób, na których można polegać i spędzać wspólnie miło czas to dla niejednego synonim udanego i satysfakcjonującego życia. Z tego względu wyjazdy rodzinne za miasto czy na urlop to jeden z częstszych sposobów na spędzanie razem wolnego czasu, zwłaszcza w okresie letnim. Aby takie wyjazdy zawsze były udane, warto zadbać o bezpieczny, rodzinny samochód, który pozwoli bez przeszkód dotrzeć na miejsce i wrócić, a w trasie zapewni wygodę i bezpieczeństwo. Właśnie taki jest Ford C-Max, minivan stworzony z myślą o rodzinach i ich potrzebach.
Ford C-Max – trochę historii
Rodzina Forda powiększyła się o model C-Max w roku 2003. To właśnie wtedy koncern Ford Motor Company zaczął produkować ten model. W latach 2003 – 2006 samochód nosił nazwę Focus C-Max, po tym czasie zmieniono jego nazwę na Ford C-Max. Model doczekał się także swojej wersji 7-osobowej, znanej pod nazwą Grand C-Max. Do dziś samochód doczekał się dwóch generacji.
Ford C-Max I
Ford Focus C-Max, czyli pierwsza forma tego pojazdu, to kompaktowy minivan, będące jednocześnie pierwszym tego rodzaju modelem marki Ford. W 2006 roku zaprezentowano zmodyfikowaną wersję pierwszego modelu i przy okazji zmieniono jego nazwę. Facelifting nadwozia obejmował zmianę wyglądu przodu samochodu oraz wprowadzenie technologii LED w tylnym oświetleniu. Jego celem było upodobnienie tego modelu, do wersji miejskiej S-Max, tak, aby oba modele się uzupełniały, zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu. Odnowiony Ford C-Max pojawił się w regularnej sprzedaży w 2007 roku.
Ford C-Max II, czyli Grand C-Max
Druga generacja, czyli Ford C-Max II został zaprezentowany w 2009 roku. To właśnie wspomniany wcześniej Grand C-Max. W 2014 roku Ford wypuścił na rynek odświeżone wersje obu modeli – C-Max oraz Grand C-Max. Co nowego się w nich pojawiło? Między innymi charakterystyczny dla Forda nowy kształt osłony chłodnicy, we wnętrzu zmieniono kształt konsoli środkowej – na jej szczycie umieszczono 8-calowy ekran dotykowy, ponadto przemodelowano tylną klapę, zmodyfikowano paletę jednostek napędowych, a także reflektory zintegrowano z LED-owymi światłami do jazdy w dzień. Oba modele posiadały też różne wersje wyposażenia: Ambiente, Trend, Edition – edycja limitowana oraz Titanium.
Ford C-Max – praktyczny, ale i stylowy
Chociaż marka Ford ogłosiła, iż w 2019 roku zakończy się produkcja Forda C-Max bez jego następcy, obie jego wersje wciąż z powodzeniem funkcjonują na rynku, i zapewne będzie tak jeszcze przez szereg lat. Dlaczego? Otóż model ten ze względu na swoje wymiary, a także liczne, nowoczesne systemy wspomagania i bezpieczeństwa stanowi idealny pojazd dla kilkuosobowej rodziny. Oczywiście minivany nie należą do grupy sportowych, dynamicznych i smukłych pojazdów, niemniej jednak idealnie trafiają w potrzeby rodzin w podróży, a ich wygląd staje się sprawą podrzędną. Zresztą w przypadku Forda, producentom udało się uzyskać połączenie funkcjonalności i komfortu z opływowym kształtem i naprawdę ładną linią nadwozia. Patrząc na niego z przodu, można powiedzieć, iż ma swój charakter, a nowoczesne LED-owe oświetlenie nadaje mu swego rodzaju „pazura”. Zatem producentom Forda udało się połączyć praktyczne cechy minivanów z pięknem i charakterów pojazdów bardziej sportowych.
Komfort kierowcy w czasie jazdy to podstawa
Ford C-Max to samochód, który zapewnia zaskakującą ilość wolnego miejsca we wnętrzu, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsce kierowcy. To zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza w wielogodzinnej trasie. Poza tym C-Max może pochwalić się bardzo dobrą widocznością na drodze, nawet w niesprzyjających warunkach. To zasługa sporej powierzchni przeszklonej, a szczególna przednia, widocznie pochylona szyba oraz dodatkowe, niewielkie „dziurki” na bocznych słupkach, i oczywiście fantastycznego oświetlenia LED. W modelu tym zadbano, by kierowca w czasie jazdy nie musiał zbytnio się rozpraszać przy szukaniu poszczególnych przycisków na panelu sterowania. Pojazd został bowiem wyposażony w głosowy system audio, a także ekran znajdujący się pomiędzy zegarami, i obsługiwany z kierownicy.
Wszystkie najpotrzebniejsze przyciski od najczęściej używanych ustawień znajdują się po prawej stronie, dzięki czemu kierowca może posługiwać się nimi intuicyjnie, praktycznie bez odrywania wzroku od jezdni. To bardzo ważne, gdy w dalekiej trasie dzieci proszą o włączenie lub wyłączenie klimatyzacji, włączenie radia, zmianę piosenki, włączenie ogrzewania foteli i jeszcze rzeczy, które mogłyby rozproszyć kierowcę i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Wygoda i bezpieczeństwo w podróży
Ford C-Max posiada pięć miejsc siedzących, z czego drugi rząd siedzeń ma trzy niezależne miejsca, które w razie potrzeby można składać i rozkładać. Złożenie siedzeń daje nam więcej przestrzeni w bagażniku. W efekcie standardowa pojemność bagażnika, która wynosi 460 litrów, wzrasta do aż 1620 litrów, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Ponadto najnowsza generacja tego modelu została wyposażona w inteligentne technologie, na przykład elektryczne i bezdotykowe otwieranie i zamykanie bagażnika, albo innowacyjny system Ford SYNC 3. To system, którym można sterować głosowo w języku polskim, a ponadto został wyposażony w funkcje AppLink, Apple CarPlay oraz Android Auto. Umożliwiają one wyświetlanie informacji z telefonu na ekranie dotykowym panelu sterowania. Nie można nie wspomnieć także o nowatorskim systemie zapobiegającym kolizjom na drodze przy małych prędkościach (ACS). Dzięki niemu, jeżeli samochód wykryje, iż pojazd przed nim się zatrzymał, automatycznie uruchomi hamulce. To bardzo przydatna funkcja w korku ulicznym, gdzie nie trudno o stłuczkę. Ford C-Max to rzeczywiście samochód godny uwagi, jeśli chodzi o rodzinne, kompaktowe minivany.