Na rynku motoryzacyjnym przez lata pojawiały się modele nazywane legendą. Zwykle kierowcy widzą w nich pewien poziom i klasę, które nie znikają, mimo wypuszczania na rynek kolejnych generacji i prezentowaniem różnych zmian, zarówno jeśli chodzi o wygląd pojazdu, jak i technologię. Niezależnie od tego, czy jest to druga, trzecia czy czwarta generacja, samochód legenda posiada w sobie coś, co zaciekawia nowościami, a jednocześnie budzi sentyment wynikający z historii pojazdu. Dlatego jazda nim cieszy zarówno tradycjonalistów, jak i miłośników nowoczesnych technologii. Opis ten bez wątpienia pasuje do Forda Focusa, który na przestrzeni 21 lat doczekał się czterech bardzo udanych odsłon. Czy Ford Focus czwartej generacji to ten sam Ford, który pojawił się po raz pierwszy na rynku w 1998 roku? Co zmieniło się w nim na lepsze, a co pozostało bez zmian? Spróbujmy to ocenić okiem zwykłego odbiorcy.
Ford Focus – jak to się zaczęło?
Aby móc rzetelnie ocenić najnowszą generację Forda Focusa, warto wrócić pamięcią do czasów, gdy na rynku pojawiła się pierwsza generacja. Ford Focus zadebiutował w 1998 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. Jego pojawienie się z pewnością odmieniło rynek motoryzacyjny, zwłaszcza że celem producentów było stworzenie następcy znanego i cenionego Forda Escorta. Jeździł on na drogach od 1967 roku i bez cienia przesady można powiedzieć, że była to gwiazda wśród samochodów tej klasy. Kierowcy cenili ten model ze względu na rodzinny charakter, wygodę, bezpieczeństwo i ekonomię jazdy. Stworzenie godnego następcy tak ponadczasowego modelu było więc nie lada wyzwaniem. Ale czasy się zmieniały, a to oznaczało, że powoli zmieniają się też oczekiwania kierowców kolejnego millenium. Czy Ford Focus sprostał tym oczekiwaniom? Zdecydowanie tak.
Świadczy o tym chociażby fakt, iż już rok po jego prezentacji, w 1999 roku zajął I miejsce w Plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Wkrótce, oprócz Forda w wersji hatchback, pojawił się także sedan, a z czasem kombi. W ciągu minionych 20 lat Ford Focus doczekał się już czterech generacji. Chociaż każda z nich prezentowała wyższy poziom, jeśli chodzi o klasę wyposażenia i technologii, nie straciła swojego pierwotnego wyrazu, który definiował ten samochód. Dzięki temu najbardziej zagorzali przeciwnicy liftingów patrzyli na kolejne generacje Focusa łaskawym okiem. W kwietniu 2018 roku zaprezentowano najnowszą, czwartą generacje Forda Focusa. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Ford Focus czwartej generacji – co się zmieniło?
Założeniami producentów Forda Focusa było stworzenie pojazdu ekonomicznego i rodzinnego dla klasy średniej i niższej klasy średniej, samochodem doskonałym do jazdy w ruchu miejskim, łatwym do zaparkowania i pakownym. Czy te założenia nie zatraciły się na wraz z powstawaniem kolejnych generacji Forda Focusa? Oczywiście, że nie. Choć każda generacja to nowe możliwości i udogodnienia, da się zauważyć, że wnętrze Focusa niespecjalnie zmieniło się od pierwszej generacji – wciąż jest bardzo uporządkowane i minimalistyczne, po to, by nie rozpraszać kierowcy w czasie jazdy. To zupełnie odmienna strategia działania twórców Focusa, w porównaniu z innymi projektantami nowoczesnych samochodów, w których obecnie główne zmiany to przede wszystkim lifting nadwozia i wnętrza, nie mający wiele wspólnego z usprawnieniem pracy pojazdu czy podwyższeniem osiągów. Nie da się ukryć, że Ford Focus czwartej generacji nie został odmieniony wizualnie ze względów estetycznych – nie oznacza to jednak, że brak w nim innowacji cenionych w XXI wieku.
Oto kilka przykładów: deska rozdzielcza została wyposażona w zaawansowany i najjaśniejszy jak dotąd na rynku wyświetlacz HUD oraz 8-calowy ekran dotykowy. Pojawia się tu też sterowany głosem system SYNC3 (także po polsku), aby maksymalnie ułatwić kierowcy i pasażerom korzystanie z różnych funkcji pojazdu podczas jazdy, bez rozpraszania uwagi. Ford Focus czwartej generacji jest dostępny w dwóch wersjach: hatchback i sedan. Ich design zmienił się niewiele, zgodnie z najnowszymi trendami. Dzięki temu samochód wygląda nowocześnie, ale wciąż widać w nim szacunek do historii Focusa sprzed 20 lat. Co więc konkretnie się zmieniło? Widać nieco bardziej pochylony dach w stosunku do starszych generacji, co nadaje sylwetce pojazdu więcej dynamiki i sportowej nuty.
Ford Focus czwartej generacji dla rodziny
Niejeden może się zastanawiać, czy Ford Focus w czwartej już odsłonie to nadal ten sam ekonomiczny, rodzinny pojazd. Często producenci samochodów, chcąc iść z duchem czasu, odbiegają od pierwotnych założeń. W efekcie najnowsze modele w niczym nie przypominają prototypów, stając się nie tyle ich lepszymi wersjami, co całkowicie nowymi. I choć prezentują się znakomicie, zostawiają pewną pustkę w sercach osób silnie związanych z pierwszą czy drugą generacją ulubionego pojazdu. Inaczej jest z Fordem Focusem. Jego czwarta generacja to odświeżona wersja Focusa sprzed kilkunastu lat, nadal jednak jest to samochód rodzinny, do ekonomicznej jazdy po mieście.
Zadbano w nim, by wnętrze, choć stosunkowo niewielkie, było przestronne i komfortowe. Na przykład wydłużono rozstaw osi i spłaszczono podłogę, co dało kierowcy i pasażerom więcej wolnej przestrzeni na nogi. W przypadku kolan jest to aż 51 mm, a nóg 71 mm dodatkowego miejsca. Poza tym powiększono także bagażnik. Ford Focus czwartej generacji w wersji pięciodrzwiowej posiada teraz bagażnik o pojemności 375 litrów, natomiast w wersji kombi aż 608 litrów. Dodatkowo umożliwiono złożenie na płasko tylnej kanapy w celu powiększenia przestrzeni bagażnika. Po jej złożeniu samochód zyskuje 1354 litrów, a w wersji kombi 1653 litrów. Ale to nie wszystko. By jeszcze bardziej ułatwić korzystanie bagażnika, w najnowszej wersji Focusa stworzono system EasyFold, który pozwala złożyć drugi rząd siedzeń za pomocą jednego przycisku.
Silnik, czyli serce każdego samochodu
W każdym samochodzie dużo na jego temat mówi nam zastosowany silnik. Każdy kierowca, który choć trochę zna się na rzeczy, wie, że parametry silnika w największej mierze odpowiadają za dynamikę jazdy i osiągi. W Fordzie Focusie czwartej generacji zastosowano w sumie cztery wersje silników do wyboru – dwa silniki wysokoprężne oraz dwa benzynowe. Każdy z nich zapewnia wysokie osiągi, małe zużycie paliwa oraz znacznie mniejszą emisję spalin do atmosfery. W dzisiejszych czasach, gdy nasze powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, to naprawdę ważna zaleta. Silniki EcoBoost z filtrami cząstek stałych znacząco obniżają emisję spalin do środowiska, spełniając tym samym restrykcyjne normy. Silniki EcoBoost w nowym Focusie są dostępne w kilku wersjach: 1.0 EcoBoost w wariantach 85, 100 i 120 KM, 1.5 EcoBoost w 150 i 180 KM, wersja wysokoprężna 1.5 EcoBlue – 95 i 120 KM, a 2.0 EcoBlue – 150 KM.
Nowocześnie i bezpiecznie
Dzisiaj na porządku dziennym są liczne technologie w samochodach mające maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. I chociaż żadne, nawet najbardziej zaawansowane technologicznie systemy nie zastąpią czynnika ludzkiego, czyli w tym wypadku czujnego kierowcy, bez wątpienia bardzo mogą mu pomóc w nagłych sytuacjach na drodze. Dlatego też Ford Focus czwartej generacji został wyposażony w kilka takich udogodnień. Jednym z nich jest system Pre-Collision Assist, którego zadaniem jest wykrycie pieszych nagle wchodzących na jezdnię i automatyczne wyhamowanie pojazdu, jeżeli kierowca nie zrobi tego samodzielnie na czas, po usłyszeniu specjalnego, ostrzegawczego sygnału dźwiękowego. System działa niezależnie od pory dnia, tym samym zwiększając bezpieczeństwo na drodze także po zmroku.
Inny system godny uwagi to Active Braking, dzięki któremu po osiągnięciu prędkości powyżej 50 km/godzinę automatycznie włącza się aktywne skanowanie drogi. Warto też wspomnieć o elektronicznym systemie stabilizacji toru jazdy (ESC), który analizuje tor jazdy, kontrolując, by nie znaleźć się na niewłaściwym pasie. Uznanie dla Forda Focusa czwartej generacji wyraziła komisja Euro NCAP, nagradzając go najwyższą notą w kategorii bezpieczeństwa.
Jak więc widać, Ford Focus czwartej generacji to model, który broni się w każdej kategorii. Stanowi kolejny sukces producentów i zadowala zarówno miłośników tradycyjnych rozwiązań, jak i innowacyjnych technologii.
One thought on “Ford Focus czwartej generacji – co się zmieniło przez 20 lat?”