Za nami kolejna odsłona 4 Design Days, prawdziwego święta architektury i designu. 6. już edycja wydarzenia ponownie zgromadziła architektów, projektantów i producentów wyposażenia wnętrz z Polski i zagranicy. Na targach nie mogło zabraknąć marki Geberit – czołowego producenta wyposażenia sanitarnego. Firma zorganizowała szereg spotkań i atrakcji, zarówno na własnym stoisku, jak i podczas wspólnych dla całego eventu debat.
Wydarzenie, które odbyło się w dniach 27-30.01.2022 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przyciągnęło rzesze osób zainteresowanych światowymi trendami w architekturze i designie oraz na rynku nieruchomości i wyposażenia wnętrz. Za sprawą ustalonej wcześniej formuły: dwa dni dla biznesu (27-28.01.) i dwóch dni otwartych (29-30.01.) uczestnicy mogli wziąć udział w wybranych przez siebie sesjach panelowych, w czasie których eksperci rozmawiali o kierunkach rozwoju współczesnej architektury i projektowania.
Spotkania w realu
Tegoroczna edycja targów odbyła się stacjonarnie, w pełnym wydaniu. Na tę okazję firma Geberit przygotowała przestronne stoisko, na którym zaprezentowano zarówno sztandarowe produkty marek Geberit i Koło, jak i nowości. Targi były doskonałą okazją, by poznać i bliżej przyjrzeć się ofercie firmy, a także spotkać się i porozmawiać na żywo z jej przedstawicielami i Ambasadorami marki. Tych ostatnich można było posłuchać w trakcie licznych prelekcji i dyskusji, gdzie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami zawodowymi. Wspólnie debatowali nad kondycją współczesnej architektury, designu i sztuki projektowania oraz ich znaczeniem w postpandemicznej rzeczywistości.
Innowacyjna przestrzeń, czyli stoisko 56
Tegoroczne stoisko dla marki Geberit zaprojektowały Anna Niedopytalska i Beata Smulska. Założeniem projektu była prezentacja marki od strony produktów wyposażenia łazienki, takich jak: ceramika, meble łazienkowe, powierzchnie prysznicowe czy toalety myjące. Pompy wodne, które zainstalowano w kilku punktach stoiska umożliwiły zaprezentowanie systemów toalet myjących AquaClean oraz innowacyjnego systemu spłukiwania TurboFlush. W specjalnie wydzielonej przestrzeni przedstawiono moduł DuoFresh, który w prosty sposób niweluje nieprzyjemne zapachy w łazience. Na 72 m kw. stoiska znalazła się również ściana z galerią tzw. moodboard’ów, czyli tablicą inspiracji przedstawiającą 12 różnych zestawień kolorystycznych, stworzonych przy użyciu próbek materiałów wykończeniowych – tkanin, drewna, ceramiki.
#geberit_4DD_2022
Pierwszego dnia targów o godzinie 12:00 uczestnicy mieli możliwość wysłuchania architektki Anny Federowicz z pracowni Tremend, która z ramienia Geberit wzięła udział w dyskusji: „Design na scenie: Transformacje. Przestrzeń zdefiniowana na nowo. Praca – przestrzenie biurowe”.
Drugiego dnia 4DD dla biznesu – 28.01.2022 gościem specjalnym na stoisku Geberit był architekt Robert Konieczny – szef biura KWK Promes, niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe oraz wieloletni juror w Konkursie Koło. Wielokrotnie nominowany i nagradzany w międzynarodowych konkursach architektonicznych, jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów na świecie. W rozmowie z prezesem Geberit Polska – Przemysławem Powalaczem, czołowy polski architekt opowiedział m.in. o swojej wystawie „Moving Architecture” w Galerie d’Architecture w Paryżu, której Geberit był mecenasem. Roberta Koniecznego można było posłuchać także w sesji „Neutralność klimatyczna w budownictwie. Niewiele czasu, wiele do zrobienia”. Odbyła się ona dzień wcześniej – 27.01.2022 o godzinie 12:00 i dodatkowo była transmitowana on-line w wirtualnych mediach i kanałach social media organizatora.
Podczas drugiego dnia dla biznesu, na oficjalnych scenach 4DD pojawili się pozostali Ambasadorzy marki. Architektka Anna Koszela wystąpiła w roli prelegentki w panelu: „Wnętrza mieszkaniowe w duchu less waste. Jak je urządzić?” Z kolei architektka Barbara Uherek-Bradecka wzięła udział w dyskusji „Drewno. Obalamy mity.”
W trakcie trwania dni dla biznesu, na kanałach social media marki Geberit zorganizowano konkurs dla architektów i projektantów wnętrz. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia na stoisku Geberit oraz opublikowanie go na swoim Facebooku lub Instagramie wraz z hashtagiem #geberit_4DD_2022. Na zwycięzców konkursu czekały atrakcyjne nagrody, w tym ceramiczny zestaw fondue ze szwajcarską czekoladą.
Praktyczne porady Ambasadorów marki
Równie intensywnie upłynęły dni otwarte wydarzenia 4DD. 29.01.2022 na stoisku Geberit, na wszystkich zwiedzających czekali Ambasadorzy marki, którzy każdemu chętnemu uczestnikowi targów doradzali, jakie wyposażenie najlepiej sprawdzi się w łazience. Działająca na polskim rynku od ćwierć wieku marka zbudowała bowiem bardzo trwałe relacje z największymi pracowniami projektowymi w kraju, czego najlepszym przykładem jest realizowany projekt Ambasador Geberit. Obecnie do grona Ambasadorów należy 26 pracowni projektowych, które chętnie biorą udział w organizowanych przez markę działaniach, rekomendując produkty marki, udzielają się w mediach, czy podczas eventów.
Praktyczną poradą konsumencką służyli w godzinach 11.00-16.00 następujący architekci i projektanci wnętrz: Żaneta Mikołajczyk, Katarzyna Szramek, Tomasz Słomka i Monika Staniec.
Ambasadorów marki można było także posłuchać w licznych panelach dyskusyjnych i prezentacjach. Swoje wnętrze w cyklu „Najpiękniejsze polskie wnętrza” o godzinie 12:15 zaprezentowała Monika Staniec. O 14:00 można było wysłuchać Łukasza Magonia, który wziął udział w sesji „Urządź się z Dobrzemieszkaj.pl. Recepta na wnętrza, o jakich marzysz! Część 1.” Część 2. wspomnianej prezentacji odbyła się zaś w niedzielę – 30 stycznia o godzinie 12:15, w której uczestniczył Tomasz Słomka.
Zasady bezpieczeństwa
Organizator, w trosce o zdrowie i komfort uczestników 4 Design Days, podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowych zasad bezpieczeństwa. W wydarzeniu mogły wziąć udział osoby, które przy wejściu na wydarzenie spełniły jeden z trzech warunków: okazały ważny Unijny Certyfikat Covid; przedstawiły potwierdzenie posiadania statusu ozdrowieńca po przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich maksymalnie 6 miesięcy lub okazały – w wersji elektronicznej bądź papierowej, negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 (wykonany nie więcej niż 48 godzin przed godziną rozpoczęcia wydarzenia).