Dbanie o rany to nie tylko regularna zmiana opatrunków. Ważny jest ich odpowiedni dobór, a także właściwe oczyszczanie ran. Tylko wtedy mogą się one prawidłowo i szybko goić, co ma ogromne znaczenie w ogólnej rekonwalescencji pacjenta. GranuGel to produkt medyczny stworzony właśnie z myślą o zapewnienie ranom odpowiedniego środowiska do szybkiego gojenia.
GranuGel – co warto o nim wiedzieć?
GranuGel to hydrokoloidowy żel jednorazowego użytku. Można go stosować w leczeniu głębokich ran suchych, umiarkowanie sączących z martwicą suchą lub rozpływną, na przykład odleżyn czy owrzodzeń podudzi. Ma on za zadanie uwodnić martwe tkanki i pobudzić ranę do szybszego oczyszczania się z martwicy i gojenia się. Ponadto ma na celu stymulować aktywność makrofagów, które pobudzą proces ziarninowania. Ma również zapewnić takiej tkance odpowiednią wilgotność.
Jeżeli chodzi o stosowanie żelu, producent zaleca, by stosować go jednorazowo nie dłużej niż siedem dni. Ponadto zawsze powinien być pokryty wtórnym opatrunkiem, który dodatkowo ochroni żel przed jego wyciekiem poza ranę.
Jak stosować GranuGel?
Aby GranuGel działał we właściwy sposób, trzeba dokładnie zastosować się do zaleceń związanych z jego nakładaniem. Jak więc powinno to wyglądać? Ranę należy wypełnić warstwą żelu, najlepiej w proporcji 2/3 głębokości rany, aby nie wystawał poza nią. Wypełnioną żelem ranę należy następnie przykryć opatrunkiem wtórnym. Usunięcie opatrunku polega na ostrożnym zdjęciu opatrunku wtórnego i w razie potrzeby, przemyciu rany środkiem do oczyszczania ran, sterylną wodą lub sterylnym roztworem 0,9% NaCl.
Aby dowiedzieć się więcej o żelu GranuGel i sposobie jego użytkowania, zachęcamy do zajrzenia na stronę https://www.convatec.pl/leczenie-ran-i-ochrona-skory/opatrunki-granuflex/granugel.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!