Holowanie samochodu osobowego krok po kroku

Każdy kierowca wie, że mimo najlepszego przygotowania, na drodze mogą zdarzyć się najrozmaitsze sytuacje. W efekcie konieczne może okazać się holowanie samochodu. Aby proces ten odbył się bezpiecznie i zgodnie z prawem, trzeba wiedzieć, jak to robić i co jest niezbędne do holowania.

Holowanie samochodu osobowego – co mówią przepisy?

Jeżeli zostaliśmy poproszeni o holowanie samochodu osobowego, musimy wiedzieć, co w tej kwestii mówią przepisy. Zgodnie z prawem możemy holować samochód o wadze takiej samej bądź mniejszej niż nasz pojazd. Poza tym holowane auto musi mieć sprawny układ kierowniczy, układ hamulcowy, sprawne koła oraz sprawne oświetlenie zewnętrzne. Ponadto holowany samochód musi mieć opłacone ubezpieczenie OC. holowanie samochoduPrzeciwwskazaniem do holowania innego samochodu osobowego jest automatyczna skrzynia biegów, która może ulec przegrzaniu. Poza tym przepisy zabraniają holowania samochodów na autostradzie.

Jak się przygotować do holowania samochodu?

Holowanie samochodu nie należy do typowych sytuacji na drodze, niemniej każdy odpowiedzialny kierowca będzie na nią przygotowany. Wymaga to posiadania pewnego niezbędnego wyposażenia w samochodzie, mianowicie: linkę holowniczą o długości 3 metrów, trójkąt ostrzegawczy, czerwony trójkąt z materiału do umieszczenia na lince holowniczej, by ją lepiej uwidocznić dla innych uczestników ruchu drogowego oraz wkręcany hak do holowania, czyli ucho holownicze. Samo przygotowanie samochodów do holowania polega przede wszystkim na dobrym, solidnym zaczepieniu linki holowniczej o oba haki do holowania oraz umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego w widocznym miejscu w samochodzie holowanym. Nie jest to zbyt skomplikowane.
holowanie samochodu

holowanie samochodu

holowanie samochodu

holowanie samochodu

Aby trasa holowania przebiegła bezproblemowo, wybierzmy zawczasu drogę możliwie najprostszą, bez rond, ciasnych uliczek czy skomplikowanych i ruchliwych skrzyżowań. Kierowcy powinni w obu samochodach włączyć światła mijania, dobrze też by ustalili między sobą jakiś znak, gdy wystąpią jakieś problemy, na przykład mrugnięcie światłami. W trakcie holowania należy unikać gwałtownego hamowania i ruszania, gdyż może to doprowadzić do zerwania linki. Pamiętajmy też, że holując samochód, w terenie zabudowanym możemy jechać 30 km/h, a w niezabudowanym 60 km/h.

Dodaj komentarz