Witajcie Moi Drodzy!
Dziś troszkę o motoryzacji. Instalacja gazowa w samochodzie, czyli LPG, to rozwiązanie bardzo popularne w ostatnim czasie. Ma ono wielu zwolenników, ale i przeciwników. Zatem czy jest to sensowne i bezpieczne rozwiązanie? Postaram się Wam odpowiedzieć w tym artykule na to pytanie.
Czym jest instalacja gazowa?
LPG to gaz propan-butan, ten sam, który spotkamy w piecykach grzejnych, w butlach do popularnych „junkersów”, jak i zwykłych kuchenkach. Jest również świetnym paliwem dla silników dwu i czterosuwowych oraz silników Diesel‘a . Jak widać, to bardzo wszechstronne źródło energii. Po zamontowaniu instalacji zyskujemy dzięki niemu około 50% oszczędności na paliwie.
Lecz czy jest to bezpieczne? Pierwsze instalacje były bardzo toporne, oparte na gaźnikach, bez możliwości regulacji składu mieszanki. Późniejsze modele uległy poprawie, ponieważ zasilały wielopunktowo, a ostatnia generacja oferuje wtrysk bezpośredni w fazie ciekłej paliwa. To prawda, że LPG ma inną liczbę oktanową i jest „suche”, przez co w starszych typach instalacji dochodziło nawet to pęknięć cylindrów. Niemniej nowe instalacje oferują o wiele bogatsze zarządzanie procesem zasilania silnika, mają bowiem rozbudowane sterowniki i automatycznie przełączają w odpowiednich momentach silnik z zasilania benzynowego na gazowe.
Instalacja gazowa w samochodzie
Niektórzy producenci, jak Skoda, oferują specjalnie dobrane instalacje gazowe montowane jeszcze w procesie produkcyjnym. Instalacje te są przygotowane pod każdy oferowany silnik i model pojazdu. Obecnie produkowane instalacje są bezpieczne, homologowane, oszczędne i praktyczne. Zatem odpowiedź na zadane na wstępie pytanie jest jak najbardziej twierdząca – instalacja gazowa w samochodzie jest z pewnością opłacalna.
Pozdrawiam,
P.