arcze oraz klocki hamulcowe są niezbędnymi elementami wyposażenia każdego pojazdu. Wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niestety w wyniku długotrwałej eksploatacji, a co za tym idzie – dużego przebiegu pojazdu, tarcze hamulcowe mogą ulegać zużyciu i konieczna będzie ich wymiana. Kiedy warto rozważyć taką ewentualność?
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
Czas, po jakim należy wymienić tarcze hamulcowe, zależy od tego, jak często korzysta się z samochodu. Specjaliści uważają, że elementy te wymagają wymiany po przejechaniu 70 – 80 000 km. Zużycie tych podzespołów jest jednak zależne od wielu różnych czynników. Duży wpływ ma m.in. typ i jakość zastosowanych tarcz. Najlepiej wykonane są te stworzone ze stali hartowanej i produkty ceramiczno-węglowe. Tarcze hamulcowe wymagają wymiany w przypadku kierowców, których styl jazdy ma charakter agresywny. Ten z kolei wiąże się z koniecznością częstszego i gwałtownego hamowania, co wpływa na szybsze zużywanie się tarcz.
Po czym poznać zużyte tarcze hamulcowe?
Najczęstszy objaw zużycia tarcz hamulcowych to m.in. niska skuteczność hamowania i piski w trakcie tego procesu. Kierowców powinny także zaniepokoić drgania oraz wibracje w trakcie hamowania, wyczuwalne na kierownicy, pęknięcia na powierzchni tarcz, głębokie rysy, zmiana ich koloru oraz rdza, której nie można usunąć. Gdy samochód stoi przez bardzo długi czas, wtedy osad może powodować blokadę tarcz i klocków hamulcowych. W przypadku, gdy zauważy się powyższe objawy, należy niezwłocznie kupić i wymienić te podzespoły na nowe egzemplarze. Wysokiej jakości produkty oferuje m.in. sklep motoryzacyjny S-auto, który dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
Dlaczego warto wymieniać tarcze hamulcowe?
Zużyte tarcze hamulcowe są bardzo niebezpieczne dla kierowców. Rysy i wgłębienia na tarczy powodują, że efektywność hamowania znacznie się zmniejsza. Zbyt cienkie tarcze zmniejszają również siłę hamowania i mogą powodować niebezpieczne przegrzewanie podczas zwalniania. Należy także pamiętać, że tarcze są jednym z najważniejszych elementów całego układu hamulcowego. Odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo, ale również funkcjonowanie pojazdu. Jeśli zaniedba się ich kontrolę i w porę nie wymieni, mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków.