Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami?

Nieprawidłowo zabezpieczony dom staje się interesującym kąskiem dla złodziei. W pierwszej kolejności zaopatrujemy się w solidne, antywłamaniowe drzwi wejściowe, aby nie tylko zabezpieczyć swój majątek, ale także móc spać spokojnie. Ale co w teorii oznacza, że drzwi są antywłamaniowe? Na co zwracać uwagę podczas wyboru drzwi? Poznaj kryteria, które powinny spełniać takie drzwi.

Drzwi antywłamaniowe, czy naprawdę są skuteczne?

Z reguły wybierając drzwi zewnętrzne decydujemy się na ciężkie, z wieloma zamkami drzwi, które dają nam poczucie bezpieczeństwa we własnym mieszkaniu. Polegamy na opinii handlowca, który opowiada nam o każdym modelu i stara się zaprezentować ich skuteczność. Poniżej tego artykuły rozwiniemy wszystkie pytania dot. systemów antywłamaniowych, które mają chronić przed włamywaczami, tak aby wybór kolejnych drzwi nie stanowił problemu.

drzwi antywlamaniowe

  1. Zacznijmy od samej stalowej ramy (ościeżnicy), do której montujemy skrzydło. Stalowa rama powinna być głęboko wbita przy pomocy kotew i zamurowana.
  2. Schowane w korpusie 3 zawiasy. Dobre drzwi antywłamaniowe posiadają minimum 3 zawiasy, które schowane są w korpusie. Nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, że włamywacz przeciąłby je, to i tak drzwi zabezpieczone są dodatkowo bolcami antywłamaniowymi. 
  3. Kratownica z metalowych prętów. Trzecim elementem drzwi antywłamaniowych jest kratownica z metalowymi prętami, które podczas próby przecięcia zostają wprawione w ruch uniemożliwiając włamywaczowi przecięcie prętów. 

Te trzy punkty tj. stalowa rama, zawiasy i kratownica to istotne elementy każdych drzwi antywłamaniowych, które skutecznie chronią nas przed niechcianymi gośćmi.

Klasy drzwi antywłamaniowych – jakie wyróżniamy?

Klasy drzwi antywłamaniowych oznaczają czas jaki upłynie zanim włamywacz sforsuje drzwi oraz narzędzia jakie będzie do tego potrzebował. W zależności od przeznaczenia będziemy wybierali odpowiednią klasę drzwi, w przypadku domów jednorodzinnych zaleca się montaż drzwi klasy minimum 4, do bloków lub na osiedlu monitorowanym wystarczy klasa 3.

  • Klasa 1 – bez użycia narzędzi. Próba wyważenia barkiem, kopnięciami, podniesienia lub wyrwanie zamka. 
  • Klasa 2 – proste narzędzia. Wkręt, szczypce, klin, młotek. 3 minuty.
  • Klasa 3  – Stalowy łom, dodatkowy śrubokręt, wbijaki, mały młotek, mechaniczna wiertarka. 5 minut.
  • Klasa 4 – narzędzia RC3 oraz dodatkowo ciężki młotek, piła, przecinak, dłuto, siekiera. 10 minut.
  • Klasa 5 – elektronarzędzia np. wiertarka. 15 minut.
  • Klasa 6 – elektronarzędzia dużej mocy. 20 minut

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać?

Nie tylko drzwi są dobrym kąskiem dla włamywaczy. Chroniąc dom powinnyśmy także uwzględnić odpowiednie zabezpieczenie pozostałych elementów jak okna, czy okna przesuwne, które prowadzą prosto na zewnątrz. Jeżeli włamywacz wedrze się na naszą posesję i napotka niewystarczająco zabezpieczone pozostałe elementy domu, prawdopodobne jest, że skorzysta z innych, łatwiejszych możliwości.

Dodaj komentarz