Ogrzewanie domu to temat, który pojawia się już przy jego budowie lub remoncie. To poważna sprawa, ponieważ od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy, zależy potem jakość ogrzewania, a także jego koszty. Jednym z innowacyjnych i coraz częściej wybieranych rozwiązań jest kocioł kondensacyjny.
Kocioł kondensacyjny i zasada jego działania
Zjawisko kondensacji nie jest nam obce – można go zaobserwować w naturze. Polega ono na przemiany pary wodnej na wodzie, na przykład na łące, kiedy to o poranku tworzą się na niej krople rosy. Właśnie to zainspirowało projektantów do stworzenia kotłów kondensacyjnych – świetnej alternatywy dla kotłów konwencjonalnych.
Zatem jak działa kocioł kondensacyjny? Następuje w nim kondensacja pary wodnej znajdującej się w spalinach powstałej w wyniku spalania gazu, co powoduje odzyskanie dodatkowej energii i ponowne wykorzystanie jej poprzez przekazanie do c. o. Dzięki odzyskaniu tej dodatkowej energii ciepła skraplania, kotły kondensacyjne zyskują o wiele wyższą sprawność niż tradycyjne kotły konwencjonalne. W praktyce może nam to dać nawet do 25% oszczędności energii. To naprawdę świetny wynik!
Największe zalety kotłów kondensacyjnych
Technika kondensacyjna ma wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:
• bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń grzewczych;
• efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie – efektywność wynosi około 94%, a sprawność znormalizowana nawet 109%;
• cicha praca urządzeń;
• możliwość stosowania różnych przewodów powietrzno-spalinowych;
• redukcja emisji szkodliwych substancji do powietrza;
• duża trwałość wynikająca z zastosowania wymiennika ze specjalnego stopu aluminiowo-krzemowego i magnezu, który jest odporny na korozję.
Obecnie kotły kondensacyjne można zamówić i kupić również przez Internet. Dostępnych jest wiele modeli, jedno, jak i dwufunkcyjnych, które dopasowane są do różnych potrzeb i oczekiwań Klientów. Przykłady najlepszych modeli kotłów kondensacyjnych można znaleźć na przykład TUTAJ.