Dzień dobry Wszystkim!
Dzisiejszy wpis kieruję głównie do kierowców, gdyż będzie dotyczył dbania o samochód. Jedną z ważnych czynności mających wpływ na wygląd naszego pojazdu jest lakierowanie samochodu. To jedna z tych rzeczy, które najczęściej wykonuje się u fachowca, a przeciętny posiadacz samochodu ma o niej znikome lub żadne pojęcie. Są jednak i tacy, którzy próbują samodzielnie się tym zająć. Jeżeli i Wy do takich należycie, z pewnością przyda Wam się kilka wskazówek.
Lakierowanie samochodu – zanim zaczniesz…
Źle przygotowana i polakierowana karoseria samochodu szybko zaczyna przysparzać nam kłopotów, między innymi szybko zaczyna korodować. Dlatego zanim zaczniemy lakierować, musimy dobrze przygotować powierzchnię. Wymaga to wygładzenia powierzchni materiałem ściernym, usunięcie zabrudzeń, a także usunięcie rdzy w samochodach starszych lub zabytkowych. Jakich materiałów ściernych użyć do przygotowania powierzchni samochodu? To zależy. Do usuwania rdzy najlepsza będzie gradacja 60-120, do szlifowania szpachli 120-240, a do przygotowania do podkładu – 320. Tej gradacji użyjemy też wtedy, gdy zdzieramy stary lakier i zmieniamy kolor samochodu. Naszym głównym celem będzie uzyskanie możliwie najbardziej gładkiej powierzchni, bez żadnych niedoskonałości.
Kolejny krok, tuż po przygotowaniu powierzchni karoserii, warto zadbać o czystość pomieszczenia, w którym zamierzamy wziąć się za lakierowanie samochodu. Wiąże się to z dokładnym umyciem podłogi, a także uniknięciem zanieczyszczeń w powietrzu, które mogą potem osiąść na niezaschniętym lakierze. To tylko dwie z wielu rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcemy samodzielnie lakierować samochód.
Pamiętajmy jednak: jeżeli nie czujemy się na siłach i nie mamy dobrych warunków do tego, lakierowanie samochodu lepiej pozostawić fachowcom.
Pozdrawiam,
P.