Wielkimi krokami zbliża się zima, a wielu z nas już korzysta z ogrzewania w swoich domach. Przyjemne ciepło w zimny wieczór to coś, o czym marzy każdy z nas, wracając zmarznięty do domu po całym dniu. Ale o komforcie termicznym w domu decyduje nie tylko właściwa instalacja systemu ogrzewania. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie izolacyjne. Jakie materiały termoizolacyjne są najlepsze? Czym się charakteryzują?
Czym jest termoizolacja domu?
Termoizolacja domu to inaczej mówiąc izolacja termiczna, która ma zapobiegać utracie energii cieplnej zgromadzonej w domu bądź niekorzystnej dla nas wymianie energii z otoczeniem. Dobrze wykonana izolacja chroni budynki nie tylko przed zimnem w zimie, ale też przed przegrzaniem w okresie letnim. Termoizolacja domu jest bardzo ważna, gdyż w okresie grzejnym zmniejsza zużycie paliw używanych w większości instalacji c. o., co jest korzystne dla środowiska. Mniejsze zużycie to także oszczędność pieniędzy dla nas, gdyż pozwala na użycie mniejszej ilości opału, by uzyskać pożądaną temperaturę w domu oraz ją utrzymać.
Materiały termoizolacyjne – wełna mineralna i styropian
Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne stosowane w ociepleniach domów prywatnych to wełna mineralna oraz styropian. Czym się one odznaczają?
Wełna mineralna
To materiał odznaczający się dobrą izolacyjnością cieplną, jest sprężysta, paroprzepuszczalna i odporna na ogień oraz chemikalia. Doskonale też wycisza pomieszczenia. Z wełny mineralnej produkuje się płyty, maty i granulat. Płyty są nasączane specjalnym impregnatem, co dodatkowo uodparnia je na wpływ wody i wilgoci. Płyty twarde są mniej nasiąkliwe niż miękkie, ale za to mają gorszą termoizolacyjność. Maty sprzedawane są w belkach, dlatego po ich odpakowaniu trzeba dać im czas na rozwinięcie się i rozprostowanie. Na rynku dostępne są też maty laminowane z welonem włókna szklanego, które działa jak izolacja przed wiatrem. Z kolei granulat to wełniane strzępki nasączone olejem mineralnym – impregnatem zlepiającym i hydrofobizującym. Wykorzystuje się go do wykonywania termoizolacji nadmuchowej.
Styropian
Styropian to materiał lekki, sztywny i mało nasiąkliwy. Nie jest odporny na wpływ niektórych środków hydroizolacyjnych i klejów bitumicznych. Z czasem substancje te mogą rozpuścić styropian i powodować jego powolne zanikanie. Ze styropianu produkuje się głownie płyty zwykle, ale też laminowane. W sprzedaży dostępny jest też styropian do umieszczenia między krokwiami dachowymi oraz granulat styropianowy do wykonania termoizolacji nadmuchowej lub do mieszania z zaprawami.
Wełna mineralna oraz styropian to dwa najpopularniejsze i najbardziej dostępne materiały termoizolacyjne. Niemniej rynek oferuje także szereg innych materiałów. Podejmując decyzję o ich wyborze, warto mieć na względzie dobro środowiska oraz dokładnie zapoznać się z ich właściwościami.