Mięśnie dna miednicy – jak je prawidłowo ćwiczyć?

Ćwiczenia fizyczne będą służyć naszemu zdrowiu i wzmocnieniu mięśni, gdy będą wykonywane prawidłowo. Istnieją jednak pewne partie mięśni, które szczególnie trudno ćwiczyć, a ich osłabienie może być nieprzyjemne w skutkach. Są to na przykład mięśnie dna miednicy. Dlaczego należy je ćwiczyć? I jak robić to w dobry sposób?

Mięśnie dna miednicy – dlaczego należy je ćwiczyć?

Mięśnie dna miednicy, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn znajdują się w miejscu, na które zwykłe ćwiczenia fizycznie nie wpływają w żaden sposób. W efekcie mnóstwo osób ma osłabione te partie mięśni. W przypadku kobiet wieloletnie osłabienie mięśni dna miednicy daje o sobie znać zwykle w czasie ciąży i połogu. To właśnie wtedy występuje nietrzymanie moczu czy samoistne przesuwanie się narządów wewnętrznych. U kobiet w podeszłym wieku wymienione objawy mogą być jeszcze bardziej nasilone.

Mięśnie dna miednicy - jak je prawidłowo ćwiczyć?
Osłabione mięśnie dna miednicy mogą przysporzyć wiele kłopotów kobietom w ciąży i w okresie połogu.

Z kolei mężczyźni o osłabionych mięśniach dna miednicy mogą narzekać na hemoroidy, problemy związane ze zwiększoną prostatą oraz przesuwanie się wewnętrznych narządów. Póki więc nie odczuwamy jeszcze skutków osłabienia tych mięśni, dobrze rozpocząć trening. Ale od czego zacząć?

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Aby prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy, musimy uświadomić sobie, gdzie się one znajdują. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić, które mięśnie odpowiadają za wstrzymywanie strumienia moczu podczas ich oddawania – to są właśnie te mięśnie. I właśnie na tym polega ich ćwiczenie – na ściskaniu i rozluźnianiu. Zaletą takich ćwiczeń jest to, że nie widać, gdy je wykonujemy, w związku z czym można je robić praktycznie w każdej sytuacji. Każda kobieta powinna je wykonywać przez około 15 minut dziennie, a w przypadku dużego osłabienia tych mięśni nawet 3 razy dziennie po 15 minut.mięśnie dna miednicy Jedno z początkowych ćwiczeń wygląda następująco: siadamy na krześle z prostymi plecami, oddychamy normalnie, a nogi rozsuwamy na szerokość bioder. Dłonie podkładamy pod pośladki w taki sposób, by poczuć na nich wypustki kości guzicznej. W tej pozycji, bez napinania ud i brzucha, z normalnym oddechem, staramy się przyciągnąć do siebie dłonie.

Gdy konsekwentnie i regularnie będziemy ćwiczyć mięśnie dna miednicy, możemy oszczędzić sobie wielu nieprzyjemności i problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz