3 sposoby na naturalne oczyszczenie jelit

Mówiąc o oczyszczaniu organizmu, często mamy na myśli utratę zbędnych kilogramów i pozbycie się zmagazynowanych w nim toksyn. Jednak jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, najpierw warto zadbać o oczyszczenie jelit. Korzyści dla całego organizmu po takiej kuracji będą bezcenne, a pozbycie się nadwagi o wiele łatwiejsze.

Zdrowe jelita to jeden z podstawowych warunków dobrostanu organizmu i dobrego samopoczucia. Niestety, współczesna dieta bardzo często odbiega od tego, jak powinno wyglądać żywienie przyjazne jelitom. Cukry proste, żywność przetworzona, znikoma ilość błonnika, w połączeniu ze zbyt małą ilością wypijanej wody i siedzącym trybem życia skutkują gazami, zaparciami i zalegającymi złogami. Są to po prostu resztki pokarmu, które nie zostały usunięte z jelit. U osób, które nie wypróżniają się regularnie, złogi mogą zalegać w jelitach przez dłuższy czas, wydzielając toksyny. Toksyczne związki, które powstają z niestrawionych i zalegających resztek jedzenia w jelitach, nie tylko przyczyniają się do złego samopoczucia i dolegliwości ze strony układu trawiennego, ale także prowadzą do zaburzeń nastroju, problemów sercowo-naczyniowych i mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Haschimoto.

Przetworzona żywność nie sprzyja zdrowiu jelit

Lista negatywnych konsekwencji jest dużo dłuższa, a kłopoty ze zrzuceniem wagi nie są przy nich aż tak istotne. Jeśli zależy nam nie tylko na pięknej figurze, ale przede wszystkim zdrowiu, odporności i dobrym nastroju, oczyszczanie organizmu warto zacząć od jelit. Jak to zrobić w naturalny i bezpieczny sposób?

Co jeść, aby usprawnić oczyszczenie jelit

Zmiany nawyków żywieniowych to absolutna podstawa dla przywrócenia jelit do prawidłowego stanu. Dieta przy oczyszczaniu jelit powinna być bogata przede wszystkim w warzywa, owoce oraz błonnik pokarmowy. Szczególną uwagę warto poświęcić błonnikowi, to właśnie on w oczyszczaniu jelit pełni kluczową rolę.

Ta substancja pochodzenia roślinnego dosłownie wymiata zalegające resztki z układu trawiennego, a ponadto reguluje rytm wypróżnień, stymuluje rozwój tzw. dobrych bakterii jelitowych, zmniejsza uczucie głodu, ogranicza wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zapotrzebowanie na insulinę. Błonnik pokarmowy znajdziemy w warzywach, owocach, roślinach strączkowych i produktach zbożowych, takich jak kasze, otręby, pieczywo pełnoziarniste, naturalne płatki zbożowe.

Istnieją produkty, które są szczególnie skutecznymi sprzymierzeńcami w oczyszczaniu jelit. Jednym z nich są jabłka. Wystarczy przez kilka dni jeść ich zwiększoną ilość, alby pozbyć się złogów jelitowych. Inne to kefir – źródło „dobrych bakterii” probiotycznych – i siemię lniane. Oba produkty można połączyć i spożywać przez kilka tygodni, aby pozbyć się zalegających resztek jedzenia i poczuć się lekko.

Warto pamiętać, że pomocą w oczyszczaniu jelit są także zioła i napary ziołowe. O tym, że herbatki roślinne regulują pracę układu pokarmowego wiedziały już nasze prababcie. Nie należy zaniedbywać tej wiedzy, bo w dzisiejszych czasach potwierdzają ją badania naukowe. Pomoce w skutecznym wypróżnieniu będą szczególnie: koper włoski, rumianek, lawenda, rozmaryn, mięta pieprzowa i ostropest plamisty.

Ziołowe herbaty i napary mogą usprawnić oczyszczenie jelit

Żywność wysoko przetworzona – nieprzyjaciel jelit

Kolejnym krokiem w zmianie nawyków żywieniowych na przyjazne jelitom powinno być wyeliminowanie produktów przetworzonych, a więc takich, które poddano specjalnej obróbce lub do których dodano substancje poprawiające smak, wygląd oraz przydatność do spożycia. Są to przede wszystkim fast foody, gotowa żywność, mieszanki przypraw, niektóre wędliny, np. parówki, kolorowe napoje, słodycze. Produkty przetworzone mogą prowadzić do podrażnienia i stanów zapalnych jelit, ale to nie wszystko. Wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że ich spożywanie przyczynia się do nowotworów jelita grubego i okrężnicy.

Zdrowe jelita a ruch 

Przy naturalnym oczyszczaniu jelit wprowadzenie prawidłowej diety to konieczne, ale nie jedyne działanie. Niezbędna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza w przypadku osób o siedzącym trybie życia. Ruch jest potrzebny do utrzymania właściwej perystaltyki jelit, a więc także ich naturalnego oczyszczania ze wszelkich resztek pokarmowych. Brak ruchu, nawet przy zdrowej diecie, zaburza cykl wypróżnień. Właśnie dlatego każdego dnia warto pamiętać o tym, aby wsiąść na rower, przejść się na szybki spacer lub wybrać schody zamiast windy.

Oczyszczanie jelit w większości przypadków nie wymaga specjalistycznej diety, czasochłonnych treningów ani zabiegów. Aby poczuć się lekko i zdrowo, wystarczy zmodyfikować swoją dietę, unikać żywności przetworzonej i wprowadzić do swojej codzienności nieco więcej ruchu. Na efekty korzystne nie tylko dla jelit, ale całego organizmu, nie trzeba będzie czekać długo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz