Nawadnianie ogrodu – jaką metodę wybrać?

Posiadanie ogrodu to duża przyjemność, zwłaszcza w okresie letnim, ale i odpowiedzialność. By wyglądał czysto i atrakcyjnie, wymaga to od nas poświęcenia sporo czasu, pracy, a niekiedy także pieniędzy. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy nasz ogród zajmuje dużą powierzchnię. Zadbanie o niego nie należy wtedy do najłatwiejszych zadań. Jedną z rzeczy, które należy odpowiednio wcześnie zaplanować jest nawadnianie ogrodu i wybranie odpowiedniego systemu nawadniania. Jak to zrobić?

Nawadnianie ogrodu – automatyczne czy ręczne?

Podstawową kwestią, jaką należy przemyśleć jest to, czy chcemy, by nawadnianie ogrodu odbywało się automatycznie czy ręcznie. Przy niewielkiej powierzchni spokojnie poradzimy sobie z jego podlewaniem w tradycyjny sposób, czyli za pomocą węża z wodą. Gdy jednak ogród zajmuje więcej miejsca, ta forma nawadniania może okazać się mało praktyczna i nieskuteczna. Wtedy warto przemyśleć, czy nie lepiej zdecydować się na automatyczny system nawadniania. Jak on działa? Jak sama nazwa wskazuje, automatyczne nawadnianie ogrodu odbywa się bez bezpośredniego udziału człowieka. Właściwie zaprogramowany system w odpowiedniej porze sam uruchomi proces nawadniania, a my nawet nie musimy tego kontrolować. Czas i częstotliwość nawadniania możemy dostosować do własnych potrzeb.nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogroduNajczęściej wybieranym rodzajem automatycznego nawadniania są pompy ciśnieniowe, które pobierają wodę z różnych źródeł wody, na przykład oczek wodnych, a następnie transportują ją do odpowiednich punktów odbioru, z których wykorzystywana jest do nawodnienia ogrodu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Ukierunkowane nawadnianie

A co jeśli, prócz trawnika zależy nam na odpowiednim nawodnieniu poszczególnych roślin w ogrodzie? Wtedy warto wybrać system ukierunkowanego nawadniania. nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogroduSą to spryskiwacze, pistolety wodne, zraszacze, węże ogrodowe czy adaptery, które można podłączyć do systemu automatycznego nawadniania i zaprogramować w taki sposób, by w odpowiedniej porze dostarczyły roślinom odpowiednią ilość wody. Dzięki temu nasz ogród bez większego wysiłku będzie pięknie kwitł i zachwycał oczy każdego, kto się w nim znajdzie.

Dodaj komentarz