Lato zbliża się wielkimi krokami, dobrze więc już teraz sprawdzić stan swojej klimatyzacji samochodowej. Dobre przygotowanie jej do sezonu letniego ma bezpośredni wpływ na jej drożność, a co za tym idzie, na nasze drogi oddechowe. Odgrzybianie klimatyzacji to jedna z częstych rzeczy, które należy wykonać po okresie zimowym. Jak wykonać ją samodzielnie?
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy potrzebne?
Odgrzybianie klimatyzacji to zabieg niezbędny, jeśli ma ona działać dobrze i nie generować szkodliwych drobnoustrojów. Jak rozpoznać, że nasza klimatyzacja samochodowa potrzebuje odgrzybiania? Najczęstszym objawem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów umieszczonych w kokpicie. Poza tym zagrzybienie klimatyzacji może powodować kichanie czy łzawienie oczu pasażerów samochodu podczas korzystania z niej. Nigdy nie bagatelizujmy wspomnianych sygnałów, gdyż korzystanie z zagrzybionej klimatyzacji jest niebezpieczne dla zdrowia. Warto raz do roku udać się do serwisu w celu specjalistycznego oczyszczenia klimatyzacji. Gdy nie mamy takiej możliwości, a akurat będzie potrzeba, odgrzybianie klimatyzacji możemy też przeprowadzić samodzielnie.
Jak odgrzybić klimatyzację samodzielnie?
Pleśnie oraz grzyby zwykle gromadzą się w okolicach parownika. Jest on umieszczony w ciemnym miejscu, a z racji swojej funkcji często jest wilgotny. A to idealne warunki na rozwój grzybów i bakterii. Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić na trzy sposoby: metodą piankową, ozonową lub ultradźwiękową.
Najprostsza i najtańsza jest metoda piankowa. Potrzebny nam będzie specjalny spray, którym oczyszczamy klimatyzację od strony silnika lub wnętrza kokpitu. Musimy przy tym zwrócić szczególną uwagę, by zrobić to dokładnie i dotrzeć jak najgłębiej. Tylko wtedy odgrzybianie będzie skuteczne.
Metoda ultradźwiękowa to metoda chemiczna, która odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia. Jego zadaniem jest rozpylenie płynu czyszczącego metodą ultradźwiękową. Tego typu odgrzybianie klimatyzacji warto przeprowadzić w dwóch etapach – najpierw użyć środka odgrzybiającego, a następnie niwelującego przykre zapachy. Następnie ustawiamy klimatyzację na cykl obiegu wewnętrznego i zostawiamy na około 25 minut, a potem dobrze wietrzymy samochód. To bardzo skuteczna metoda odgrzybiania klimatyzacji.
Metoda ozonowa, choć dość droga, jest najprostsza i również bardzo skuteczna. Do jej wykonania potrzebujemy odgrzybiacza ozonowego, który umieszczamy na desce rozdzielczej w okolicach nawiewu powietrza i podłączamy do zasilania. Następnie uruchamiamy silnik i włączamy obieg wewnętrzny powietrza. Po upływie czasu (od 15 do 60 minut) urządzenie wyłączy się automatycznie, a nam pozostaje wywietrzyć samochód. Ozon doskonale radzi sobie z bakteriami i zarodnikami pleśni, dlatego ta forma odgrzybiania jest bardzo dokładna i skuteczna.