Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Jednak jego budowa może nastręczać pewne trudności. Na przykład już na etapie budowy musimy ustalić, jaką formę ogrzewania domu wybierzemy. Ostatnio do łask wracają nowoczesne kominki wolnostojące, które nie tylko stanowią element ogrzewania, ale w dużej mierze element dekoracyjny pomieszczenia. Jeżeli i my decydujemy się na taki kominek, warto pomyśleć o ekologicznym korzystaniu z niego. Pomóc w tym może ekologiczny wentylator kominkowy. Do czego on służy?
Ekologiczny wentylator kominkowy i jego działanie
Taki wentylator kominkowy jest przeznaczony do wymuszenia obiegu ciepłego powietrza od pieca wolnostojącego podczas jego pracy przy temperaturze między 205, a 345 stopni Celsjusza. Ekologiczne modele wentylatorów kominkowych, na przykład EKOWENT nie wymagają żadnego zasilania elektrycznego czy baterii. Zmniejszają zużycie paliwa w kominku poprzez poprawę cyrkulacji ogrzanego już powietrza.

Jak działa taki ekologiczny wentylator kominkowy? Otóż wentylator uruchamia się sam, a jego skrzydła nabierają prędkości wraz ze wzrostem temperatury. Analogicznie, jeżeli temperatura w kominku spada, zmniejszają się również obroty wentylatora, a zatrzymują się całkowicie w chwili wygaszenia żaru w piecu. Aby urządzenie pracowało możliwie najbardziej efektywnie, należy je umieścić na górnej płycie naszego pieca wolnostojącego, przy tylnej krawędzi. Takie ustawienie daje nam gwarancję właściwego działania wentylatora kominkowego.

Jak we właściwy sposób z niego korzystać?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, wentylator kominkowy EKOWENT jest przeznaczony do pieców wolnostojących o bardzo konkretnym zakresie temperatur. Zastosowany w nich mechanizm jest bardzo wrażliwy na działanie temperatury, dlatego przekroczenie dopuszczalnego poziomu może spowodować jego uszkodzenie. Aby do tego nie doszło, warto dodatkowo dokupić termometr badający temperaturę pieca. Jeżeli pokaże on 345 stopni Celsjusza, należy od razu usunąć z niego wentylator kominkowy. Ponadto gorącego wentylatora nie można ustawiać na powierzchniach niezabezpieczonych, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem zbyt dużego gorąca.