Oklejanie samochodów – jak to wygląda?

Oklejanie samochodów to w ostatnim czasie bardzo popularna technika personalizacji pojazdów czy też poprawy ich wyglądu i zabezpieczenia lakieru. Na czym polega taki proces? Ile kosztuje i czy jest wart swojej ceny?

Oklejanie samochodów krok po kroku

Aplikacja folii na samochód nie należy do najłatwiejszych czynności. Aby została ona wykonana poprawnie, a co za tym idzie, była trwała, potrzebne są nie tylko umiejętności, ale i materiały odpowiedniej jakości. Istotne jest też przygotowanie samochodu do całego zabiegu. Najważniejsze jest dokładne umycie samochodu i wyczyszczenie z karoserii wszelkich naleciałości, na przykład opiłków metali czy zabrudzeń organicznych. Do usunięcia takich zabrudzeń nie wystarczy jedynie woda i gąbka – musimy użyć specjalistycznych środków chemicznych, a następnie glinki na mokro. Ponadto karoseria samochodu przygotowana do oklejania nie może mieć żadnych uszkodzeń czy oznak rdzy. Dlaczego? Gdyż każda tego typu skaza zmniejszy trwałość folii, mogą też wystąpić bąble pod nią, co całkowicie zepsuje oczekiwany efekt po oklejeniu samochodu.

oklejanie samochodów
Oklejanie samochodu folią wymaga odpowiednich umiejętności i materiałów najwyższej jakości.

Jak już wspomnieliśmy, oklejanie samochodów to proces niełatwy, który można wykonać dobrze przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Jednak niejeden kierowca postanawia wykonać go samodzielnie. W takiej sytuacji warto zacząć od mniejszych powierzchni, które nie zawierają zbyt wielu załamań. Warto też wcześniej poćwiczyć na nieużywanych częściach blacharskich – wtedy możemy mieć pewność, że zrobimy to we właściwy sposób.

Od czego zależą koszty oklejania samochodów?

Oklejanie samochodów wraz z całym procesem przygotowawczym może trwać do dwóch tygodni. Z uwagi na czas i wysiłek, jakie trzeba włożyć w to zadanie, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, jeżeli zdecydujemy się wykonać to w warsztacie.

oklejanie samochodów
Oklejenie samochodu folią to dobry sposób na zmianę jego koloru i ochronę karoserii.

Cena może też się wahać od jakości użytych materiałów, nie opłaca się jednak próba oszczędzania na jakości folii. Lepiej dołożyć kilka złotych więcej i mieć pewność, że folia wytrzyma znacznie dłużej. Koszt może też wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się oddać swój samochód w ręce dużej, renomowanej firmy. To jednak daje nam też gwarancję wykonania oklejenia w sposób prawidłowy i zadowalający.

One thought on “Oklejanie samochodów – jak to wygląda?

Dodaj komentarz